Quantcast
< sekcia Ekonomika

B. Le Maire: Francúzsko pracuje na núdzovom energetickom pláne

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Le Maire zároveň dodal, že vláda podporuje nezvyčajnú výzvu šéfov najväčších francúzskych energetických firiem pre podniky a obyvateľov, aby okamžite začali obmedzovať spotrebu energií.

Paríž 27. júna (TASR) - Francúzsko pracuje na núdzovom energetickom pláne s cieľom zvládnuť prípadné výpadky v dodávkach zemného plynu z Ruska. Medzitým energetické spoločnosti vyzvali firmy a obyvateľov, aby energiami šetrili. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Francúzsko nie je závislé od ruského plynu v takej miere ako niektorí jeho susedia, keďže na celkovej spotrebe zemného plynu vo Francúzsku sa plyn z Ruska podieľa približne 17 %. Obavy v súvislosti s ruským plynom však zvýšil fakt, že Francúzsko musí momentálne riešiť nižšiu produkciu elektrickej energie pre neočakávanú údržbu v niektorých jadrových elektrárňach. To zvyšuje riziko nedostatku energií v zimnom období.

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire v pondelok povedal, že vláda pracuje na núdzovom energetickom pláne. "Stanovíme, ktoré firmy budú patriť medzi podniky strategického významu. Ide najmä o to, ktorým firmám bude možné dodávky plynu odstaviť a ktorým nie," povedal Le Maire pre rozhlasovú stanicu RMC Radio. Ďalšie podrobnosti však nezverejnil.

Le Maire zároveň dodal, že vláda podporuje nezvyčajnú výzvu šéfov najväčších francúzskych energetických firiem pre podniky a obyvateľov, aby okamžite začali obmedzovať spotrebu energií. Ako uviedli v otvorenom liste zverejnenom v týždenníku Le Journal du Dimanche šéf TotalEnergies Patrick Pouyanne, šéf EDF Jean-Bernard Levy a šéfka ENGIE Catherine MacGregorová, "musíme spolupracovať na znížení spotreby, aby sme získali manévrovací priestor."