Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. marec 2023Meniny má Vieroslava
< sekcia Ekonomika

Baníci prerazili aj druhú rúru tunela Žilina

Razenie tunela, archívna snímka. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Tunel má dĺžku 687 metrov a je dvojrúrový pre obidva smery jazdy.

Žilina 9. februára (TASR) – Baníci dnes prerazili druhú tunelovú rúru tunela Žilina, ktorý je súčasťou diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka. TASR o tom informovala hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), a. s., Eva Žgravčáková.

S razbou tunela Žilina sa podľa nej začalo v novembri 2014, najskôr zo západného portálu. "Skutočne veľmi zložité geologické prostredie si vyžiadalo aj razbu z východného portálu a začalo sa protirazenie oboch tunelových rúr," uviedla hovorkyňa NDS.

Pripomenula, že tunel má dĺžku 687 metrov a je dvojrúrový pre obidva smery jazdy. "Súčasťou diaľnice je aj tunel Ovčiarsko (2367 metrov), ktorý prerazili v apríli 2016. V nepretržitej prevádzke pracuje na tuneloch 90 ľudí – pracuje sa aj v nočných hodinách. Na 11 km dlhom diaľničnom úseku sa strieda popri dvoch tuneloch 11 mostov. Po dobudovaní tohto úseku ušetrí motorista deväť minút," doplnila Žgravčáková.

Úsek diaľnice D1 z Hričovského Podhradia po Lietavskú Lúčku stavia konzorcium firiem Ovčiarsko v zložení Doprastav, Strabag, Váhostav–SK a Metrostav. Cena za jeho vybudovanie je 427 miliónov eur. Projekt je financovaný zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu.