Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Ekonomika

Banka: Čakajú nás výzvy, jednou z najväčších je starnutie obyvateľstva

Na archívnej snímke guvernér NBS Peter Kažimír. Foto: TASR - Pavol Zachar

Čiastočné riešenie spočíva v intenzívnejšom zamestnávaní dôchodcov aj mladých ľudí, najmä žien.

Bratislava 19. júla (TASR) - Vzdelávanie a rozvoj talentu, modernizácia zdravotníctva, schopnosť vysporiadať sa s dopadmi klimatických zmien. To sú niektoré z najväčších výziev, ktoré má Slovensko pred sebou. Krajina potrebuje modernizovať svoj model, a nielen ten ekonomický. Upozornil na to guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír v súvislosti s publikáciou Štrukturálne výzvy 2024, ktorú v piatok zverejnila centrálna banka.

Jednou z najväčších výziev pre spoločnosť aj ekonomiku SR je podľa NBS starnutie obyvateľstva. "Slovensko starne. Pribúdajú starí ľudia a dôchodcovia, pracujúcich ľudí bude čoraz menej. Nie sú to hypotetické prepočty. Výrazne to pocítime už o 10 - 15 rokov," avizoval Kažimír.

Centrálna banka vyčíslila, že v horizonte 15 rokov poklesne na Slovensku počet ľudí v produktívnom veku o 280.000. Ich pomer k obyvateľom v postproduktívnom veku nad 65 rokov sa v dôsledku toho zníži zo súčasných 3,7 na 2,8.

Čiastočné riešenie spočíva v intenzívnejšom zamestnávaní dôchodcov aj mladých ľudí, najmä žien. Potrebná bude tiež dobre premyslená stratégia, ako prilákať talent a pracovnú silu zo zahraničia. Ani toto však samo o sebe problémy na trhu práce nevyrieši. "Dnes nie je ani Slovensko, ani žiadna európska krajina pripravená na prijatie takého počtu cudzincov, ktorý by nahradil výpadok domácich hráčov," upozornil guvernér NBS. Len na zachovanie počtu obyvateľov SR v produktívnom veku by bolo potrebné získať zo zahraničia skoro 300.000 ľudí, na stabilizáciu ich podielu k posproduktívnemu obyvateľstvu dokonca takmer 1,2 milióna.

"Musíme vymyslieť, ako dosiahnuť viac s menším počtom ľudí. Tu sa nám, žiaľ, v poslednej dobe darí čoraz menej. Produktivita našich zamestnancov rastie čoraz pomalšie," upozornil Kažimír. V SR je podľa neho príliš veľa malých firiem a tie s potenciálom majú problém rásť a expandovať na ďalšie trhy. Zároveň sa rast produktivity zasekol aj vo vlajkových lodiach našej ekonomiky.

Možné riešenia do budúcnosti ponúkajú moderné technológie, digitalizácia a príchod umelej inteligencie. Slovensko však na ich využívanie podľa Kažimíra v súčasnosti ešte nie je pripravené. Sofistikovanejšie investície si vyžadujú aj vzdelaných ľudí, podčiarkol. "Naše školstvo ich ekonomike Slovenska nedokáže ponúknuť v miere, v akej ich potrebujeme. K tomu nám mnohí talentovaní, a to nielen mladí ľudia odchádzajú do zahraničia. Navyše, cesta za úspechom detí z rodín s nižším vzdelaním je čoraz namáhavejšia," priblížil zistenia NBS.

Je preto potrebné zabezpečiť, aby úspech v živote nezávisel od toho, kde a komu sa človek narodili. "Je to kľúčové pre zabezpečenie dlhodobého rastu životnej úrovne, ako aj pre zlepšenie súdržnosti spoločnosti. Musíme preto zásadným spôsobom zmeniť naše školstvo, a to na všetkých stupňoch, počnúc škôlkami," podčiarkol Kažimír.

V starnúcej spoločnosti je podľa neho tiež veľmi dôležité, aby sme sa dožívali vysokého veku v zdraví. Výkonnosť slovenského zdravotníctva však citeľne zaostáva, pričom problém nie je iba v peniazoch. Slovensko do zdravotníctva dáva pomerne veľa peňazí, a to aj v porovnaní s inými krajinami. "Zároveň však príliš veľa ľudí zomiera zbytočne a v príliš mladom veku. Rastie nám počet ľudí, ktorí sa nedostanú k zdravotnej starostlivosti z dôvodu, že sú dlhé čakacie doby, je to pre nich drahé, alebo z dôvodu, že sa nevedia dostaviť na ošetrenie. Opäť nám narástla dojčenská úmrtnosť," upozornil guvernér.

Tieto problémy nie sú podľa nehou novinkou a Slovensko trápia už dlhšie. Potreba konať je však čoraz naliehavejšia.

VIDEO: Rada predsedov VZ OSN prijala Bratislavskú deklaráciu

Pokiaľ ide o vojnu na Ukrajinu, UNCPGA privítala rokovania týkajúce sa možného prímeria medzi Moskvou a Kyjevom, ktoré sprostredkúvajú Spojené štáty.

- Rada predsedov Valného zhromaždenia (VZ) OSN (UNCPGA) v stredu na záver oficiálnej časti dvojdňového zasadnutia v hlavnom meste SR prijala tzv. Bratislavskú deklaráciu, ktorá okrem iného reaguje na prebiehajúce konflikty na Ukrajine, v Pásme Gazy aj v Sudáne.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov získal na ME v Šamoríne bronzovú medailu vo voľnom štýle v kategórii do 74 kg.

- Európska únia (EÚ) potrebuje podľa predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) úprimnú diskusiu o demokracii aj o tom, čo sa deje na Slovensku a v Srbsku.

- Osoba, ktorá dostala pokutu za porušenie protipandemických opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 alebo musela uhradiť stravu v štátnych karanténnych zariadeniach, sa bude môcť domáhať odškodnenia.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu posunuli do druhého čítania návrh ústavného zákona, ktorý má do Ústavy SR zakotviť dve pohlavia - muža a ženu.

- Nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Úradu podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku podpísal prezident SR Peter Pellegrini.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa v stredu stretol v historickej budove Úradu vlády (ÚV) SR s indickou prezidentkou Draupadí Murmúovou.

- Hospodárske subjekty čakajú z dôvodu implementácie euronariadenia o znižovaní odlesňovania nové povinnosti. Prezident SR Peter Pellegrini podpísal nový zákon, ktorým sa vykonávajú opatrenia Európskej únie (EÚ) na zmiernenie globálneho odlesňovania.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Pozostalí po policajtoch a vojakoch budú k vyplácanému úmrtnému dostávať aj príplatok. Pôjde o jednorazovú sociálnu dávku vo výške 50.000 eur.

- Japonský premiér Šigeru Išiba v stredu súhlasil s prehĺbením spolupráce svojej krajiny s NATO v oblasti obrany.

- V štátnej spoločnosti Letecké opravovne Trenčín (LOTN) budú opravovať lietadlá F-16. Dohodu o založení spoločnej organizácie na opravu a údržbu lietadiel F-16 podpísali v stredu.

- Koalícia bude jednotná pri podpore vládneho návrhu novely Ústavy SR. Vyplýva to z vyjadrenia lídra SNS a podpredsedu Národnej rady (NR) SR Andreja Danka.

- V stredu zverejnil svoju správu vyšetrovací výbor francúzskeho parlamentu pre násilie vo filmovom, audiovizuálnom, divadelnom, módnom a reklamnom priemysle.

- Členské štáty EÚ v stredu hlasovali za návrh Európskej komisie (EK) na zavedenie obchodných protiopatrení voči Spojeným štátom a zhodli sa na tom, že clo na tovary z USA sa začne vyberať od 15. apríla.

- Blok nemeckých kresťanskodemokratických strán CDU/CSU sa so sociálnymi demokratmi (SPD) dohodol na vytvorení vládnej koalície, potvrdil v stredu na tlačovej konferencii budúci kancelár Friedrich Merz.

- Koaličná SNS na aktuálnej alebo nasledujúcej schôdzi Národnej rady (NR) SR navrhne čiastočné zrušenie dane z finančných transakcií, a to pre živnostníkov a firmy s obratom do 100.000 eur.

- Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) sú na pracovnej ceste v Číne. Rokovať tam majú o obchodnej a ekonomickej spolupráci so zástupcami čínskych firiem.

- Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve.

- Čína v stredu odmietla ako „absolútne nepodložené“ tvrdenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že „mnoho“ čínskych občanov bojuje po boku ruských síl vo vojne na Ukrajine.