< sekcia Ekonomika

Výstražný štrajk sa dotkol väčšiny spojov košickej a bratislavskej MHD

Na snímke vozidlá mestskej hromadnej dopravy (MHD) odstavené na konečnej zastávke Čiližská v MČ Bratislava-Dolné Hony počas výstražného hodinového štrajku dopravných podnikov v Bratislave, Košiciach a v Prešove 12. apríla 2021. Výstražný štrajk vyhlásili zástupcovia zamestnancov dopravných podnikov. Chcú ním upozorniť, že štát stále finančne nepomohol ich podnikom s výpadkom príjmov spôsobeným pandémiou nového koronavírusu a hrozí rušenie liniek MHD i prepúšťanie. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Vodiči tunajších dopravných podnikov sa od 8.00 do 9.00 h zapojili do výstražného štrajku.

Košice/Bratislava 12. apríla (TASR) – Výstražný hodinový štrajk sa v pondelok ráno dotkol v Košiciach približne 90 percent spojov MHD, vozidlá zostali stáť na konečných zastávkach. V Bratislave sa do tohto dobrovoľného štrajku zapojilo zhruba 60 až 65 percent vodičov. Spoje smerujúce k nemocniciam či školám premávali bez obmedzení. Pre TASR to potvrdili odborári. Štrajkom chceli upozorniť na to, že štát stále finančne nepomohol ich dopravným podnikom s výpadkom príjmov spôsobeným pandémiou nového koronavírusu.„Nezaznamenali sme žiadne problémy či ,pokyvkávanie' dopravy. Bola plynulá, hlavne čo sa týka nemocničných spojov na Ružinov, Kramáre a Antolskú v Petržalke. Všetko, čo sme deklarovali, sme splnili,“ povedal pre TASR predseda Základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu (ZO IOZ) pri Dopravnom podniku Bratislava (DPB) Július Orbán.

Podľa predsedníčky ZO IOZ pri Dopravnom podniku mesta Košice (DPMK) Andrey Vindišovej bol tento výstražný štrajk nutný. „Naši zamestnanci pracovali aj v čase pandemických opatrení, jazdili a vykonávali aj údržby. Nemôžu za to, že cestujúca verejnosť necestovala. Školáci boli doma, pracujúci zamestnanci mali home office,“ povedala pre TASR.Pripomenula, že štrajk nie je namierený proti mestu Košice či vedeniu DPMK. „Ak sa nedozvieme kladné stanovisko z vlády, z NR SR, je možné, že dôjde ešte k iným krokom,“ uviedla. Kompenzácia úniku tržieb za jeden mesiac v košickom dopravnom podniku by podľa jej slov zabezpečila kúpu dvoch nových autobusov MHD. Vindišová tvrdí, že ak finančná kompenzácia za výpadok tržieb nebude poskytnutá, hrozí rušenie či krátenie liniek, obmedzenie dopravy aj prepúšťanie zamestnancov dopravných podnikov. V DPMK zatiaľ k prepúšťaniu nedošlo. „Zatiaľ sme sa vždy so zamestnávateľom dokázali dohodnúť, ešte to vieme pokryť. Je však veľmi reálne, ak kompenzácie v blízkej budúcnosti nebudú poskytnuté, že nastane prepúšťanie aj v DPMK,“ dodala.Výstražný štrajk vyhlásili zástupcovia zamestnancov dopravných podnikov v Bratislave a v Košiciach na pondelok od 8.00 h do 9.00 h. Dopravný podnik mesta Prešov sa zapojil len do takzvaného podporného štrajku. Na svoje vozidlá vyvesil stužky a oznamy. Mesto Bratislava sa chce v krátkom čase obrátiť aj na Európsku komisiu. Verí v potvrdenie toho, že postup vlády SR je v rozpore so schválenými schémami pomoci, keďže podľa primátora Matúša Valla štát diskriminuje dopravný podnik mesta oproti iným dopravcom. Orbán z DPB poznamenal, že ak dostane pomoc jeden dopravca, mal by ju dostať aj druhý – bez ohľadu na to, či je v pôsobnosti samosprávy.

V piatkovom (9. 4.) stanovisku ministerstvo dopravy pre TASR skonštatovalo, že po vzájomnej dohode si problematiku finančnej pomoci samosprávam, pod ktoré dopravné podniky patria, zobral rezort financií. Ministerstvo financií na otázky doteraz neodpovedalo. Premiér Eduard Heger (OĽANO) uplynulý víkend uviedol, že vláda naďalej hľadá najefektívnejší spôsob pomoci tomuto sektoru. Ako spresnil, čakali na dáta od samospráv. Tie koncom februára prišli a ukázali, že mestá nedopadli tak zle, ako by mohli. Napriek tomu si myslí, že "vykopávať otvorené dvere" počas rokovania nie je cesta.

Výstražný štrajk MHD sa skončil, premávka sa obnovuje v plnom rozsahu


Hodinový výstražný štrajk vodičov bratislavskej MHD sa skončil. "Linky začínajú premávať, doprava MHD sa postupne obnovuje v plnom rozsahu," potvrdila pre TASR hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava (DPB) Ľubica Melcerová.

Výstražný štrajk medzi 8.00 a 9.00 h bol dobrovoľný, spoje premávajúce k nemocniciam premávali aj počas neho. Štrajk v najväčších slovenských mestách vyhlásili odborové organizácie DPB a Dopravného podniku mesta Košice (DPMK). Symbolicky, vo forme tzv. podporného štrajku, sa pripojili aj vodiči MHD v Prešove.

Štrajkom chceli zástupcovia zamestnancov dopravných podnikov upozorniť, že štát stále finančne nepomohol ich podnikom s výpadkom príjmov spôsobeným pandémiou nového koronavírusu a hrozí rušenie liniek MHD i prepúšťanie. Prevádzkovatelia MHD v mestách Bratislava, Košice, Prešov a Žilina už vo februári upozorňovali, že situácia vo verejnej doprave je po januári kritická, výpadok tržieb v dôsledku koronakrízy označili za enormný. DPB vyčíslil schodok od začiatku pandémie na 25 miliónov eur.

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR deklarovalo, že sa snaží nájsť spôsob, ako koronakrízou zasiahnutým mestským dopravným podnikom pomôcť. V piatkovom (9. 4.) stanovisku rezort dopravy oznámil, že po vzájomnej dohode si problematiku finančnej pomoci samosprávam, pod ktoré dopravné podniky patria, zobralo Ministerstvo financií (MF) SR. Na otázky rezort doteraz neodpovedal.

V čase štrajku MHD možno využiť kapacity zdieľaných bicyklov


Počas hodinového ranného štrajku MHD v hlavnom meste SR Bratislave bude cestujúca verejnosť môcť využiť zadarmo kapacity zdieľaných bicyklov. Jeden z prevádzkovateľov bikesharingu touto formou reaguje na dopravné obmedzenia ."Umiestnili sme do celého mesta takmer 300 bicyklov, ktorými sa bude dať počas štrajku dopraviť po Starom Meste, Novom Meste, Petržalke, Ružinove, Karlovej Vsi a Dúbravke," informoval hovorca spoločnosti Rekola Martin Žarnovický.

Vysvetlil, že na odomknutie bicykla je potrebné si siahnuť mobilnú aplikáciu, kde sa nachádza aj mapa staníc a bicyklov, ktoré si je možné požičať. "Bicykel sa odomkne automaticky po tom, ako si užívateľ naskenuje jeho kód cez mobil. Po jazde je možné bicykel vrátiť na ktorúkoľvek stanicu v Bratislave vyznačenú v mobilnej aplikácii," dodal Žarnovický.

V Bratislave a Košiciach môže byť mestská hromadná doprava (MHD) v pondelok ráno na hodinu paralyzovaná. Vodiči tunajších dopravných podnikov sa totiž od 8.00 do 9.00 h zapoja do výstražného štrajku. Zástupcovia zamestnancov dopravných podnikov ním chcú upozorniť, že štát stále finančne nepomohol ich podnikom s výpadkom príjmov spôsobeným pandémiou nového koronavírusu a hrozí rušenie liniek MHD i prepúšťanie.