Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Ekonomika

Brazília by sa mala stať členom ropného zoskupenia OPEC+

Ilustračné foto. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Brazília je najväčším producentom ropy v Južnej Amerike.

Viedeň 30. novembra (TASR) - Brazília, ktorá patrí k významným producentom ropy, by sa od budúceho roka mala stať členom ropného zoskupenia OPEC+. Informoval o tom portál S&P Global, ktorý sa odvolal na informácie zástupcov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

Brazília je najväčším producentom ropy v Južnej Amerike, čo pre OPEC+ (tvorí ho OPEC a 10 ďalších štátov na čele s Ruskom) bude znamenať zvýšenie podielu na ropnom trhu a s ním aj vplyvu na ceny komodity. Na druhej strane sa zvyšuje riziko nedohody medzi členmi, ktorí už teraz mávajú spory okolo rozsahu ťažby v jednotlivých členských štátoch. Produkcia ropy v Brazílii dosahuje v súčasnosti zhruba 3,2 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov), pričom patrí k najväčším dodávateľom ropy do Číny.

Neočakáva sa však, že juhoamerická krajina sa bude musieť podieľať na redukcii ťažby, o ktorej sa rokuje na terajšej schôdzke OPEC+. Schôdzka sa mala pôvodne konať v nedeľu 26. novembra, pre nezhody medzi krajinami okolo rozsahu produkcie sa však posunula o štyri dni.