Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Ekonomika

Brazília chce konkurovať Číne v dodávkach vzácnych zemín

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Anna Staníková

Brazília vlastní tretie najväčšie zásoby vzácnych zemín na svete.

Rio de Janeiro 22. júna (TASR) - Brazília má veľké ambície, chce vybudovať priemysel vzácnych zemín, keďže západné ekonomiky sa snažia zabezpečiť si tieto kovy potrebné pri výrobe špičkovej techniky. Chcela by pritom prelomiť dominanciu Číny v dodávateľskom reťazci. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Výhodou Brazílie sú nízke náklady na pracovnú silu, čistá energia, zavedené normy a blízkosť koncových trhov vrátane prvého závodu na výrobu magnetov v Latinskej Amerike, ktorý by sa mohol stať jej kľúčovým odberateľom.

Ale technické problémy a nervózni veritelia predstavujú výzvy pre ambície latinskoamerickej krajiny dostať sa medzi päť najväčších svetových producentov vzácnych zemín.

Tempo rozvoja brazílskych projektov v oblasti vzácnych zemín bude takisto skúškou toho, aký úspešný môže byť Západ pri budovaní nového pokročilého priemyslu a "prelomení" dominancie Číny v tejto oblasti.

Brazília vlastní tretie najväčšie zásoby vzácnych zemín na svete. Prvá baňa na vzácne zeminy v krajine, Serra Verde, začala tento rok komerčnú výrobu.

Produkcia má podľa analytikov aj investorov rásť podporovaná stimulmi od západných vlád, ktoré pomáhajú aj urýchliť rafináciu a spracovanie vzácnych zemín.

USA a ich spojenci, ktorí sú takmer úplne závislí od Číny, pokiaľ ide o kovy a magnety vzácnych zemín, sa rozhodli vybudovať separátny dodávateľský reťazec do roku 2027 po problémoch so zásobovaním počas pandémie ochorenia Covid-19.

Čína minulý rok vyprodukovala 240.000 metrických ton vzácnych zemín, čo je viac ako päťnásobok ďalšieho veľkého producenta, USA. Spracováva pritom približne 90 % celosvetových dodávok vzácnych zemín na permanentné magnety používané vo všetkom od veterných turbín po elektrické vozidlá a rakety.

V prípade bane Serra Verde však trvalo 15 rokov, kým začala s produkciou. Očakáva sa, že tento rok vyprodukuje 5000 ton a do roku 2030 by mohla produkciu zdvojnásobiť, uviedol jej generálny riaditeľ.

Brazília by mohla mať do roku 2030 ďalšie dve alebo tri bane na vzácne zeminy, čím potenciálne prekročí súčasnú ročnú produkciu Austrálie, povedal Reg Spencer, analytik spoločnosti Canaccord.

Jednou z hlavných prekážok je prepad cien vzácnych zemín o 70 % za uplynulé dva roky, čo spoločnostiam sťažilo získavanie finančných prostriedkov na ťažbu a spracovanie.

Ďalšou prekážkou sú technické problémy. Na rozdiel od Číny mnohé západné spoločnosti stále zdokonaľujú zložité procesy výroby kovov vzácnych zemín, čo si vyžaduje veľké financie a brzdí projekty.

Na ich urýchlenie vytvorila brazílska vláda vo februári fond na financovanie strategických projektov v oblasti nerastov vrátane vzácnych zemín.

Chce takisto vybudovať priemysel na transformáciu týchto minerálov na zliatiny pre batérie, veterné turbíny a elektromotory.

V každom prípade Brazília má príležitosť aj potenciál stať sa svetovou alternatívou k Číne v oblasti vzácnych zemín.

FÁBRYOVÁ: Ľudí s obezitou je toľko, že môžme hovoriť o pandémii

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s lekárkou doc. Ľubomírou Fábryovou.

- Transakčná daň je neodmysliteľnou súčasťou rozpočtového opatrenia na tento rok a priniesť má 700 až 800 miliónov eur. V diskusnej relácii TA3 V politike to v súvislosti s návrhmi na zmenu transakčnej dane uviedol minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak.

- Hasiči v Ružomberku zasahujú pri požiari lesného a trávnatého porastu. Informovalo o tom žilinské Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) na sociálnej sieti.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) by mal lepšie uchopiť moc. Myslí si to líder SNS Andrej Danko.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR budú pokračovať na 33. schôdzi už od pondelka (14. 4.), hoci v tento deň sa zvyčajne nerokuje. Ráno by sa podľa programu mali venovať novele zákona o dani z príjmov z dielne koaličnej SNS.

- Súdna rada SR má na svojom najbližšom zasadnutí naplánovanom na utorok (15. 4.) voliť kandidáta na funkciu predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR.

- Kvetnou nedeľou vstupujú kresťania na Slovensku, ale i vo svete do Veľkého či Svätého týždňa. Ide o najstarší a najvýznamnejší sviatok kresťanského cirkevného roka.

- Tisíce ľudí zo Srbska, Kosova i Bosny a Hercegoviny pricestovali autobusmi na zhromaždenie do Belehradu, ktoré bolo usporiadané na podporu srbského prezidenta Aleksandara Vučiča.

- Premiér SR Robert Fico v sobotu na Úrade vlády (ÚV) SR rokoval s delegáciou amerických kongresmanov, ktorá v rámci cesty po Európe pricestovala na návštevu Slovenska.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.