Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. jún 2024Meniny má Alojz
< sekcia Ekonomika

Agrosektor dostane počas najbližších piatich rokov 285 miliónov eur

Na archívnej snímke minister financií SR Igor Matovič. Foto: TASR - Martin Baumann

Zo zdrojov 2. piliera chce Slovensko riešiť dlhodobý problém, ktorým je veľká rozdrobenosť vlastníctva pôdy.

Bratislava 21. júla (TASR) – Agrosektor dostane cez tzv. 2. pilier najbližších päť rokov 285 miliónov eur navyše. V súčasnosti je spolufinancovanie na úrovni 25,7 %, od roku 2023 by malo byť na úrovni 36,9 %. Informoval o tom po stredajšom rokovaní vlády minister financií Igor Matovič za účasti ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana (nominant OĽANO).

„Rozhodnutie vlády o navýšení je veľmi dôležité pre podporu poľnohospodárov, lesníkov, ale aj obcí, ktoré sú prijímateľmi peňazí z tzv. Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) a z jej druhého piliera," priblížil Matovič.

Súčasná „podpora – nepodpora" agrosektora zo strany štátu podľa Matoviča viedla k vysokému zápornému saldu v obchode s agrokomoditami. Ročná podpora do druhého piliera sa podľa Matoviča z doterajších 94 miliónov eur zvýši na 151 miliónov eur.

Podľa Vlčanových slov navýšené prostriedky pomôžu rozvoju vidieka. „Verím, že pôjde o zásadnú zmenu. Na základe tejto finančnej podpory budeme nastavovať nové politiky, ktoré nám oživia vidiek," poznamenal agrominister.

„Predovšetkým chceme podporiť spoluprácu fariem, budeme podporovať posilnenie tzv. odbytových vertikál," spresnil Vlčan o tom, kam bude smerovať podpora štátu.

SR je podľa neho krajina mierneho pásma. „Nie je preto normálne, aby sme dovážali toľko potravín, ktoré si môžeme dopestovať, napríklad zemiakov. Budeme preto podporovať produkciu," oznámil Vlčan.

„Budeme podporovať takú poľnohospodársku výrobu, kde sa nám zvýši podiel organického uhlíka v pôde - vyšším využitím hnoja. Budeme podporovať taktiež vyššie zadržiavanie vody v lesoch," povedal.

Veľkou témou sú podľa Vlčana aj dobré životné podmienky zvierat. „Máme pred sebou splnenie záväzku ukončiť chov nosníc v klietkach. Očakávajú sa v súvislosti s tým veľké investície, ktoré nie sú poľnohospodári schopní uniesť sami. Časť zdrojov bude smerovať k tomu, aby sme zlepšili podmienky chovu zvierat," poznamenal.

Slovensko má podľa neho v ďalšom programovacom období zvýšiť výmeru pôdy, na ktorej sa produkuje v tzv. ekologickom režime z terajších 12 % výmery na 16 %. „Chceme na jeden hektár takejto výroby zvýšiť podporu," doplnil.

Dodal, že zo zdrojov 2. piliera chce Slovensko riešiť dlhodobý problém, ktorým je veľká rozdrobenosť vlastníctva pôdy. „Aj na tieto účely vyčleníme veľké finančné zdroje," uzavrel minister pôdohospodárstva.