< sekcia Ekonomika

Krajniak: Rodiny v hmotnej núdzi dostanú jednorazovo 333 eur

Na archívnej snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak. Foto: TASR - Jakub Kotian

Vyplatenie tejto pomoci deťom z rodín v hmotnej núdzi ukrojí z rozpočtu verejnej správy okolo 4,5 milióna eur.

Bratislava 23. júna (TASR) - Rodiny v hmotnej núdzi dostanú jednorazovo príspevok 333 eur na dieťa. Informoval o tom v stredu po rokovaní vlády minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina), materiál schválila vláda s pripomienkou.

Dotknuté rodiny by peniaze mali dostať v riadnych výplatných termínoch - tí, ktorí pomoc v hmotnej núdzi poberajú na účet, peniaze dostanú od 11. do 13. augusta a tí, ktorí dostávajú peniaze poštou, dostanú príspevok medzi 18. a 27. augustom.

Pomoc je schválená pre deti z rodín, ktoré spadli počas pandémie do hmotnej núdze. „Ide približne o 13.500 detí, ktoré od marca 2020 do konca apríla 2021 spadli do hmotnej núdze a tento jednorazový finančný príspevok bude vo výške 333 eur," vyčíslil Krajniak.Minister dodal, že v druhej fáze dostanú jednorazový príspevok aj ďalšie rodiny s deťmi, príspevok sa však zníži na 200 eur. Celkovo pôjde o pomoc 730.000 deťom, pri tejto kategórii chce rezort vyriešiť vyplácanie tak, aby peniaze odišli na účet. Koncom augusta o tom Krajniak povie viac, vtedy sa totiž zrejme bude schvaľovať materiál k druhej várke poskytovania príspevku.

Krajniak vysvetlil, že každý, kto má nárok na príspevok 333 eur vyplácaný v auguste, bude o tom upovedomený.

Vyplatenie tejto pomoci deťom z rodín v hmotnej núdzi ukrojí z rozpočtu verejnej správy okolo 4,5 milióna eur. „Uvedený vplyv nie je zabezpečený v rozpočtovej kapitole MPSVR SR a bude potrebné zvýšiť rozpočtovú kapitolu MPSVR SR," dodal rezort v analýze vplyvu na rozpočet.