< sekcia Ekonomika

Ministri financií EÚ sa nedohodli na spoločnom záchrannom pláne

Zdravotníčka z čínskej provincie Jilin objíma svojho kolegu z Wu-chanu počas rozlúčky na medzinárodnom letisku v čínskom meste Wu-chan v stredu 8. apríla 2020. Stredočínske mesto Wu-chan, kde sa pandémia koronavírusu vlani v decembri začala, v stredu ráno zmiernilo karanténu zavedenú 23. januára proti koronavírusovej pandémii. Vlak, ktorý z mesta odviezol prvých cestujúcich, odišiel o 00:50 miestneho času, a diaľnice otvorili približne v rovnakom čase. Napriek uvoľneniu karantény vyzývajú úradníci obyvateľov Wu-chanu, aby, ak to nie je vyslovene potrebné, neopúšťali svoju štvrť, mesto či celú provinciu Chu-pej. Foto: TASR/AP

Euroskupina rokovala o záchrannej sieti, ktorú by tvorili tri kľúčové prvky v hodnote pol bilióna eur.

Brusel 8. apríla (TASR) - Ministrom financií Európskej únie (EÚ) sa po zdĺhavých rokovaniach nepodarilo v stredu dosiahnuť dohodu o záchrannom pláne, ktorý má pomôcť ťažko zasiahnutým členským štátom čeliť pandémii nového koronavírusu.

„Po 16 hodinách diskusií sme sa priblížili k dohode, ale ešte tam nie sme. Prerušil som Euroskupinu a budeme pokračovať zajtra (9. 4.),“ oznámil Mario Centeno, šéf tzv. Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny, na sociálnej sieti Twitter.

Ministri sa nedohodli na fiškálnych nástrojoch, ktoré by tlmili vplyv pandémie koronavírusu na ekonomiku, napísal Centeno na Twitteri.

Euroskupina rokovala o záchrannej sieti, ktorú by tvorili tri kľúčové prvky v hodnote pol bilióna eur.

Podľa zdrojov z rokovaní patovú situáciu spôsobil spor medzi Talianskom a Holandskom o podmienkach, ktoré by boli spojené s úvermi od eurozóny pre vlády na boj proti dôsledkom pandémie. Taliansko sa tiež odmieta vzdať plánov na emisiu spoločných dlhopisov tzv. koronabondov, ktoré by rozdelili bremeno dlhu medzi štáty euroregiónu.