< sekcia Ekonomika

B. Strýček: Projekt dostavby Mochoviec je finančne zabezpečený

Ilustračné foto. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Pripomenul zároveň, že 21. augusta 2018 dokončili SE takzvanú studenú hydroskúšku tretieho bloku elektrárne Mochovce

Bratislava 6. septembra (TASR) - Projekt dostavby tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce (EMO34) je finančne zabezpečený. Úverové zmluvy do roku 2025 sa spoločnosti Slovenské elektrárne (SE) podarilo sfinalizovať 31. augusta. Uviedol to na rokovaní Výboru Národnej rady (NR) SR pre hospodárske záležitosti predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SE Branislav Strýček.

"Čo sa týka financovania projektu 31. augusta, teda v piatok minulý týždeň, boli splnené všetky odkladacie podmienky na predĺženie splatnosti úverov do roku 2025 u komerčných bánk a na poskytnutie úveru 700 miliónov eur od akcionára Slovak Power Holding, za ktorým je Enel a EPH. Tento 700-miliónový úver bol poskytnutý spoločnosťou Enel," priblížil.

Projekt dostavby EMO34 je podľa Strýčka teda kompletne financovaný až do zrealizovania štvrtého bloku EMO. "Čo sa týka nastavených termínov na dokončenie tretieho bloku - druhý kvartál 2019 spúšťanie do prevádzky a o 12 mesiacov neskôr štvrtý blok," spresnil šéf SE. Bezproblémovosť splácania záväzkov zo strany SE voči veriteľom je podľa neho závislá od vývoja ceny elektriny ako komodity, ktorá v súčasnosti na trhoch rastie.

Pripomenul zároveň, že 21. augusta 2018 dokončili SE takzvanú studenú hydroskúšku tretieho bloku elektrárne Mochovce. "Momentálne sa pripravujeme na horúcu hydroskúšku. Medzi studenou a horúcou hydroskúškou ja takzvaná malá revízia, ktorá pozostáva z náprav a revízií vecí odhalených počas studenej hydroskúšky. Začiatok horúcej hydroskúšky máme naplánovaný na 21. novembra 2018, zavážanie paliva koncom februára budúceho roku a spustenie tretieho bloku do komerčnej prevádzky v druhom kvartáli roku 2019," dodal Strýček.

Podľa šéfa Ministerstva hospodárstva (MH) SR Petra Žigu (Smer-SD), ktorý bol prítomný na rokovaní hospodárskeho výboru, dostali poslanci NR SR vyčerpávajúce informácie v oblasti EMO34. "Myslím si, že na všetky otázky, ktoré poslanci kládli riaditeľovi SE, dostali fundované odpovede. Na prvom mieste je bezpečnosť a, samozrejme, aj ekonomická stránka projektu EMO. Bezpečnosť pre občanov bude určite garantovaná aj nezávislým Úradom jadrového dozoru (ÚJD) SR," doplnil Žiga.