Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Ekonomika

Slovenské stavebníctvo by malo v tomto roku vzrásť o 4,4 %

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Očakáva to 75 % riaditeľov stavebných spoločností.

Bratislava 23. októbra (TASR) – Slovenské stavebníctvo by malo v tomto roku vzrásť o 4,4 %. Očakáva to 75 % riaditeľov stavebných spoločností. V porovnaní s predchádzajúcou predikciou ide o nárast z pôvodných 4 % na 4,4 %.

Vyplýva to z najnovšej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva spoločnosti CEEC Research, ktorú zverejnili v pondelok v Bratislave. Rast stavebníctva bude podľa riaditeľov firiem pokračovať aj v roku 2018. "V budúcom roku predpokladajú rast 3,8 %," opísal riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek.

Veľké spoločnosti sú však v odhade rastu na tento rok skeptickejšie, očakávajú ho iba na úrovni 2,5 %. Naopak, malé spoločnosti odhadujú pre tento rok 4,6-% rast. Stavebným spoločnostiam by mali zároveň v tomto roku rásť aj tržby, a to o 5,3 %. V budúcom roku očakávajú ich nárast o 4,1 %.

Z analýzy zároveň vyplýva, že stavebné spoločnosti majú zaistené zákazky na 7,6 mesiaca dopredu. Viac ako jedna tretina riaditeľov firiem pritom dosiahla navýšenie zásobníka so zákazkami. Približne 26 % spoločností však pociťuje nedostatok zamestnancov, v priemere by svoje kapacity chceli rozšíriť o 28 %. Stavbárom najviac chýbajú robotníci a majstri. Nedostatok zamestnancov tak núti stavebné firmy odmietať 17 % zákaziek.

V januári až septembri tohto roku boli pritom oznámené verejné stavebné zákazky v celkovej hodnote 1,93 miliardy eur, čo predstavovalo medziročný rast o 15,2 %. Zatiaľ však bolo zadaných 10 % hodnoty oznámených verejných zákaziek.

Z pohľadu počtu vyhlásených výberových konaní na stavebné práce vyhlásili štátni investori od januára do septembra 1670 výberových konaní. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to znamenalo pokles o 38,1 %.