< sekcia Ekonomika

SPPK žiada premiéra, aby riešil nepriaznivú situáciu v agrosektore

Na snímke predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho. Foto: TASR - Pavol Zachar

Oznámil to v utorok na tlačovom brífingu predseda SPPK Emil Macho.

Bratislava 29. septembra (TASR) - Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) žiada premiéra Igora Matoviča (OĽANO), aby urýchlene riešil nepriaznivú situáciu v agrosektore. Oznámil to v utorok na tlačovom brífingu predseda SPPK Emil Macho.SPPK podľa neho po dôkladnom uvážení a rozhodnutí regionálnych zástupcov SPPK už nevidí inú možnosť, ako slušným a kultivovaným spôsobom upozorniť na pretrvávajúcu krízu v rezorte než rokovaním priamo s premiérom SR. Po mnohých diskusiách s vedením Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR totiž dospela k záveru, že súčasné vedenie MPRV SR nevie priniesť relevantné a konkrétne riešenia stavu. Naopak, svojimi prezentovanými vyjadreniami o forme a spôsobe zmien poľnohospodársku a potravinársku verejnosť rozdeľuje a vnáša medzi ňu zbytočnú nervozitu.

Zdôraznil, že napriek opakovaným snahám nedokážu nájsť slovenskí poľnohospodári a potravinári s vedením MPRV SR spoločnú reč. Vedenie ministerstva akoby nerozumie, nedokáže alebo nechce porozumieť elementárnym faktom, ktoré sú s riadením agrorezortu spojené.Podčiarkol, že vyvrcholením bolo spoločné rokovanie regionálnych komôr, zástupcov zväzov a združení s ministrom pôdohospodárstva Jánom Mičovským (OĽANO) minulý týždeň (25. 9.) v Banskej Bystrici. Zúčastnilo sa na ňom vyše 130 členov SPPK z celého Slovenska. Počas diskusie zaznievali z úst jednotlivých zástupcov regiónov veľmi kritické názory na aktuálny vývoj v sektore.

"Od nového vedenia ministerstva sme mali veľké očakávania. Dúfali sme, že začne vyberať z rakvy tú pomyselnú mŕtvolu slovenského agropotravinárstva. Opak je však pravdou. Kroky súčasného vedenia ministerstva podľa nás úplne nezmyselne zatĺkajú do rakvy ďalšie klince," podčiarkol predseda SPPK.

Vedeniu MPRV vyčítajú podľa Machových slov slovenskí poľnohospodári a potravinári združení v SPPK neriešenie zásadných tém, ktoré sa dotýkajú celého slovenského agrokomplexu. Veľkým problémom je slabé zapájanie poľnohospodárov a potravinárov do jednotlivých procesov a minimum informácií o plánovaných opatreniach ministerstva.

Upozornil, že najpálčivejšími problémami sú absencia jasnej vízie agropotravinárskeho sektora zo strany MPRV SR, Fond obnovy EÚ, príprava Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ, financovanie sektora zo štátnej pomoci, nepremyslené rozhodnutia, o ktorých sa dozvedáme opakovane na poslednú chvíľu (zasielanie dodatkov k nájomným zmluvám od Slovenského pozemkového fondu so spätnou platnosťou, plánovaný presun finančných prostriedkov medzi piliermi, ktorý sa napokon vďaka mediálnemu tlaku neuskutočnil).

Macho dodal, že za mimoriadne dôležité považuje SPPK, aby sa do pripravovanej pomoci prostredníctvom Fondu obnovy EÚ dostal aj slovenský agropotravinársky sektor.

"Vedenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR si uvedomuje závažnosť situácie v agrorezorte. Včas vypracovalo a predložilo konkrétne návrhy pre využitie prostriedkov z Fondu obnovy, kde reagovalo na všetky nakopené a vážne problémy a výzvy, ktorým agrorezort čelí," uviedla pre TASR v reakcii na SPPK hovorkyňa MPRV SR Anežka Hrdá.

Avizovala, že v stredu (30. 9.) po skončení rokovania vlády vystúpi minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, aby informoval verejnosť o aktuálnej situácii, čo sa týka Fondu obnovy v agrorezorte. "Ján Mičovský sa zároveň vyjadrí k tlačovej konferencii Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory," dodala Hrdá.

Agropotravinárske zväzy žiadajú premiéra o riešenie nahromadených problémov


Odborné agropotravinárske zväzy a združenia podporujú Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru vo výzve predsedovi vlády SR Igorovi Matovičovi (OĽANO), aby urýchlene riešil nahromadené problémy v agropotravinárskom sektore. Zhodli sa na tom zástupcovia 16 zväzov a združení v utorok na spoločnom stretnutí v Nitre.

Slovenskí zeleninári, ovocinári, vinohradníci a vinári, pestovatelia cukrovej repy, prvovýrobcovia mlieka, chovatelia ošípaných a hovädzieho dobytka, zástupcovia dodávateľov pôdohospodárskej techniky, hydinári, včelári, pestovatelia obilnín a pekári, ktorí zastupujú producentov, spracovateľov a poskytovateľov služieb v slovenskom agropotravinárstve, apelujú na vedenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, aby riešilo zásadné témy, ktoré sa ich bezprostredne týkajú. Vážnym problémom je podľa nich veľmi slabá komunikácia zo strany ministerstva smerom k tým, ktorí každý deň zabezpečujú poľnohospodársku a potravinovú produkciu, minimálne zapájanie odborníkov zo strany poľnohospodárov a potravinárov do jednotlivých procesov a málo podporných opatrení na zlepšenie súčasného stavu.

Situácia sa dostala do polohy, keď je nutné nahromadené problémy v sektore urýchlene riešiť. „Po diskusiách s vedením Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sme dospeli k záveru, že súčasné vedenie nevie priniesť relevantné a konkrétne riešenia na zlepšenie našej konkurencieschopnosti. Reálne sa obávame ďalšieho vývoja v chlebovom odvetví. Situácia je mimoriadne vážna,“ zhodli sa odborné agropotravinárske zväzy a združenia. Žiadajú preto premiéra, aby sa situácii v agropotravinárskom sektore osobne venoval a vyjadril sa, akým spôsobom ju bude riešiť.