< sekcia Ekonomika

Vláda sa dohodla s bankami na odklade splátok úverov

Na snímke zľava premiér SR Igor Matovič, podpredseda vlády a minister financií SR Eduard Heger a predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SLPS Alexander Resch počas tlačovej konferencie so zástupcami bankového sektora na tému Kľúčová dohoda s bankami o odklade splátok úverov. 3. apríla 2020 v Bratislave. Foto: TASR

Ľudia v takom prípade nebudú vedení ako neplatiči. V čo najkratšom čase by sa tiež limit na bezkontaktné platby mal zvýšiť z doterajších 20 eur na 50 eur.

Bratislava 3. apríla (TASR) – Klienti bánk budú môcť v čase pandémie nového koronavírusu požiadať o odklad splátok úverov na maximálne deväť mesiacov. Banky budú za stanovených podmienok povinné takejto žiadosti vyhovieť.Ľudia v takom prípade nebudú vedení ako neplatiči. V čo najkratšom čase by sa tiež limit na bezkontaktné platby mal zvýšiť z doterajších 20 eur na 50 eur. O dohode vlády s bankami informoval v piatok premiér Igor Matovič s ministrom financií Eduardom Hegerom a predstaviteľmi viacerých bánk.

Podmienkou odloženia splátok z dôvodu pandémie je, že žiadateľ nesmie byť v omeškaní so splácaním úveru viac ako 30 kalendárnych dní ku dňu doručenia žiadosti. Rovnako tak dlžník nesmie byť v omeškaní so sumou najmenej 100 eur pri inom úvere u toho istého veriteľa.

O odloženie splátok môžu požiadať klienti bánk, ktorými sú fyzické osoby, živnostníci a malé a stredné podniky, ktoré majú do 250 zamestnancov. Žiadosť môže podať ktorýkoľvek z dlžníkov úveru. Cieľom je, aby žiadosť mohla podať nielen osoba, ktorej bol úver poskytnutý, ale aj spolužiadateľ.

Odloženie splátok bude podľa Matoviča jednoduché, netreba banku žiadať "hneď od zajtra", stačí banku o odloženie splátok požiadať kedykoľvek počas trvania epidémie. "Pre každého budú platiť rovnaké pravidlá, nebude znevýhodnený ten, kto požiada banku o odklad neskôr," upozornil premiér.Splátky úverov a pôžičiek môže klient banky podľa slov predsedu vlády "zaradiť" na koniec splatnosti úveru (pôžičky), respektíve si bude môcť alikvotne zvýšiť splátky, ktoré bude splácať po uplynutí pandémie. Posun splátok však neznamená ich odpustenie, zdôraznil predseda vlády.

Premiér vyzval ľudí, aby boli pri odkladaní splátok zodpovední. Podanie formulára o odklade splátok bude bezplatné, ale počas predĺženia splátkového obdobia si banky úroky budú počítať.

Matovič ocenil ústretový, partnerský prístup bánk pri plošnej možnosti zavádzaní odkladu splátok. Banky podľa jeho slov nepodmieňovali možnosť masového odkladu splátok a úverov zrušením tzv. bankového odvodu. "Nehovorím, že sme o tom nehovorili, ale jedna vec sa nepodmieňovala druhou," povedal premiér.

Riešenie odkladu splátok lízingov predstaví vláda budúci týždeňVláda pripravuje aj riešenie odkladu splátok lízingov. Táto dohoda ešte nie je definitívna, predstavia ju budúci týždeň. Avizoval to v piatok minister financií Eduard Heger.


Riešenie úverov pre veľké firmy sa bude hľadať asi už budúci týždeňPredstavené riešenie odkladu splátok bankových úverov sa zatiaľ týka bežných ľudí a malých firiem. Riešenie pre veľké firmy budú hľadať predstavitelia vlády a bánk na spoločnom rokovaní s firmami, pravdepodobne už začiatkom budúceho týždňa. Avizoval to premiér Igor Matovič.

"Myslím si, že deväť mesiacov je dostatočný čas na to, aby sme sa porátali s pandémiou. Ak by náhodou nebol, budeme určite reagovať. V tomto čase si myslíme, že toto dáva dostatočný rámec, aby sme sa dokázali (so situáciou) porátať," dodal Heger na novinársku otázku, prečo je na odloženie splátok navrhovaných maximálne deväť mesiacov.

Už na budúci týždeň bude o návrhu rokovať vláda a následne by ho mala odobriť aj Národná rada SR.