Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Ekonomika

Britské firmy prišli na Slovensko hľadať príležitosti na investovanie

Britský minister obchodu a investícií Lord Livingston a vpravo chargé d´affaires Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku Gill Fraserová počas tlačovej konferencie v bratislavskom hoteli Carlton. Foto: TASR/Vladimír Benko

Britského ministra na Slovensku sprevádza 35 zástupcov tamojších firiem, ktoré majú záujem preskúmať možnosti spolupráce v tomto regióne.

Bratislava 5. marca (TASR) – Podpora obchodných vzťahov medzi Veľkou Britániou a Slovenskom je cieľom prebiehajúcej návštevy britského ministra pre obchod a investície Lorda Livingstona v SR.

Počas obchodnej misie v Bratislave dnes minister slávnostne otvoril nové British Slovak Business Centre – centrum, ktoré bude ponúkať širokú škálu služieb pre stredných a malých podnikateľov z Veľkej Británie.

"Obchodné centrum bolo založené na to, aby pomohlo britskému exportu," uviedol pre TASR jeho výkonný riaditeľ Christopher Plant. "Slovensko je fantastické z pohľadu logistiky ako srdce Európy, je tu vysoko kvalifikovaná a cenovo prijateľná pracovná sila, krajina je politicky aj ekonomicky stabilná a je tu veľa obchodných príležitostí," zdôvodnil.

Najdôležitejšie je znížiť napätie na Ukrajine

Najdôležitejšie v súvislosti s aktuálnou krízou na Ukrajine je pokúsiť sa znížiť napätie a hľadať spôsob, ako krajine pomôcť s ekonomickými a občianskymi záležitosťami. Uviedol to britský minister pre obchod a investície Lord Livingston počas dnešnej návštevy Slovenska.

"Rusko musí pochopiť, že takéto správanie nie je v tomto storočí vhodné," povedal Livingston v Bratislave s tým, že je potrebné nájsť správny spôsob, ako to vyjadriť.

Veľká Británia varovala Rusko, že ak neustúpi v krymskej kríze, môže čeliť "vážnym ekonomickým stratám". Podľa tajného vládneho dokumentu, ktorý vďaka britským médiám unikol na verejnosť, však Londýn v skutočnosti odmieta obchodné sankcie voči Rusku, aby si udržal status finančnej metropoly pre Rusov.

Livingston na otázku o obavách z narušenia obchodných vzťahov s Ruskom odpovedal vyhýbavo. "Vláda Veľkej Británie rokuje s partnermi z G7 a Európskej únie, aby prišli s koordinovaným a konzistentným postojom. Dôležité je zistiť, čo bude najlepšie pre ukrajinský ľud," zdôraznil s tým, že spoločný postup ukazuje silu únie.
Britského ministra na Slovensku sprevádza 35 zástupcov tamojších firiem, ktoré majú záujem preskúmať možnosti spolupráce v tomto regióne. "Vzťah medzi Slovenskom a Veľkou Britániou je veľmi priateľský. Firmám by sme chceli ukázať príležitosti, ktoré tu sú. Výsledkom by mali byť investície, viac britského exportu do SR. Rovnako by sme chceli, aby slovenské firmy investovali v Británii. Cieľom je prehlbovať a rozširovať vzťahy medzi oboma krajinami," konštatoval Livingston na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Súčasťou návštevy britského ministra bolo aj stretnutie s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslavom Lajčákom a štátnym tajomníkom Ministerstva hospodárstva SR Pavlom Pavlisom, s ktorým otvoril Fórum o slovensko-britských obchodných vzťahoch.

Minister Lajčák otvorenie obchodného centra privítal. "Oceňujeme nárast objemu priamych britských zahraničných investícií na Slovensku a máme záujem o ich rozšírenie aj do iných oblastí slovenskej ekonomiky než len do podnikania a obchodu. Veľký potenciál vidíme najmä v oblasti finančných služieb, vedy a výskumu, energetiky, ochrany životného prostredia a rozvoja turizmu," povedal po rokovaní.

Partneri sa zhodli na strategickom význame podpísania transatlantického obchodného a investičného partnerstva medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými (TTIP). Venovali sa aj otázkam bilaterálnej spolupráce, predovšetkým v oblastiach jadrovej bezpečnosti, dopravy a rozvoja priemyselnej politiky. Zároveň potvrdili obojstranný záujem o ďalšie prehlbovanie obchodnej výmeny a nárast britských investícií na Slovensku.

V rámci päťdňovej obchodnej misie v krajinách strednej a východnej Európy (KSVE) už Livingston navštívil Poľsko, Českú republiku a vo štvrtok (6. 3.) bude v Maďarsku. Delegáciu tvorí dohromady viac ako 70 zástupcov britských stredných a malých podnikov z oblasti energetiky, dopravnej infraštruktúry, zdravotníctva či informačných technológií.