< sekcia Ekonomika

Britský súkromný sektor zaznamenal najvýraznejší pokles za vyše 3 roky

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Index poukazujúci na aktivitu výrobného sektora klesol viac, než sa čakalo a index za sektor služieb zaznamenal po októbrovej stagnácii nečakaný pokles.

Londýn 22. novembra (TASR) - Britský súkromný sektor zaznamenal v novembri pokles, pričom jeho tempo bolo najvýraznejšie za viac než tri roky. Informovala o tom v piatok spoločnosť IHS Markit. Podľa ekonómov sa pod to podpísala pokračujúca neistota spojená s odchodom Británie z Európskej únie, ako aj s blížiacimi sa predčasnými voľbami.

Kompozitný index nákupných manažérov, ktorý zahrnuje výrobný sektor aj sektor služieb a ktorý zostavujú IHS Markit a logistický inštitút CIPS (Chartered Institute of Procurement & Supply), dosiahol v novembri 48,5 bodu. V októbri index dosiahol 50 bodov, čo znamenalo stagnáciu, keďže rast od poklesu oddeľuje práve hranica 50 bodov. Novembrová hodnota je okrem toho najnižšia za posledných 40 mesiacov.

Index poukazujúci na aktivitu výrobného sektora klesol viac, než sa čakalo a index za sektor služieb zaznamenal po októbrovej stagnácii nečakaný pokles. Ekonómovia pritom počítali s jeho miernym rastom.

Podľa hlavného ekonóma IHS Markit Chrisa Williamsona sa tomu ani nemožno čudovať. "S blížiacimi sa voľbami, ktoré neistotu spojenú s brexitom ešte zvyšujú, nie je žiadnym prekvapením, že britské firmy zaznamenávajú klesajúce objednávky a produkciu," povedal Williamson.