Quantcast
< sekcia Ekonomika

Brusel nedostatočne kontroloval deficity viacerých krajín

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Audítori Európskeho účtovného dvora sa pozreli na spôsob, akým Európska komisia v minulých rokoch kontrolovala rozpočtové deficity Talianska, Francúzska, Cypru, Česka, Malty a Nemecka.

Brusel 16. apríla (TASR) - Európsky účtovný dvor plánuje zverejniť mimoriadne kritickú správu o kontrolách štátnych deficitov zo strany Európskej komisie. Mimoriadna analýza prichádza k záveru, že Brusel uplatňuje pravidlá, ktoré slúžia na ochranu eura, rozporným a neprehľadným spôsobom. S odvolaním sa na časopis Spiegel o tom informovala agentúra DPA.

Audítori účtovného dvora sa pozreli na spôsob, akým EK v minulých rokoch kontrolovala rozpočtové deficity Talianska, Francúzska, Cypru, Česka, Malty a Nemecka. "Vypracovávať čoraz komplexnejšie pravidlá, a potom ich nedodržiavať, podkopáva dôveryhodnosť európskeho kontrolného mechanizmu," cituje Spiegel zo správy, ktorú má dvor zverejniť v utorok 19. apríla. Účtovný dvor mal údajne prísť aj k záveru, že EK často berie politické ohľady.

EK ani účtovný dvor sa pre agentúru DPA k informácii Spiegelu odmietli vyjadriť. Komisia však zdôraznila, že medzičasom výrazne sprísnila hospodársko-politicku koordináciu a dohľad nad rozpočtovou disciplínou členských krajín.

"Komisia uplatňuje pravidlá objektívne a k všetkým členským štátom pristupuje rovnako a pochopiteľne neignoruje rôznorodé špecifiká členských krajín," povedal hovorca. Zároveň poukázal na to, že EK v rámci konaní pri prekročení deficitu rozpočtu dáva iba odporúčania. Rozhodnutie leží výlučne na zástupcoch členských štátov.