Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Ekonomika

Ku kauze Buda-Cash sa vyjadril už aj maďarský prezident

Na snímke maďarský prezident János Áder. Foto: TASR/Michal Svítok

Áder uviedol, že po prijatí zákona o transformácii sporiteľní na banky sa na hlavu štátu obrátila takmer stovka sporiteľní s námietkami, návrhmi a so žiadosťou, aby zákon vrátil parlamentu.

Budapešť 6. marca (TASR) - Maďarský prezident János Áder vyjadril dnes predsedovi opozičnej strany Maďarská socialistická strana (MSZP) Józsefovi Tóbiásovi ľútosť nad tým, že socialisti sa ho snažia vtiahnuť do kauzy série podvodov desaťročia spoločnosti Buda-Cash Brókerház Zrt, ktorá vypukla začiatkom minulého týždňa.Áder vo vyhlásení, ktoré zverejnila agentúra MTI, uviedol, že po prijatí zákona o transformácii sporiteľní na banky sa na hlavu štátu obrátila takmer stovka sporiteľní s námietkami, návrhmi a so žiadosťou, aby zákon vrátil parlamentu.

MSZP vo štvrtok (5. marca) vyzvala Ádera, aby vyjadnil svoju úlohu v tomto procese, pretože k náhlej transformácii na banky došlo práve v čase, kedy prezident vrátil príslušný zákon parlamentu. Podľa socialistov práve veto hlavy štátu napomohlo, aby vznikli tieto nečestne konajúce banky.

Maďarská národná banka (MNB) v stredu (4. marca) rozhodla o okamžitom odobratí licencie Buda-Cash a nariadila jej likvidáciu. Dôvodom takéhoto kroku podľa zistení MNB bolo, že brokerskému domu chýbajú značné finančné prostriedky jeho klientov.Viceprezident MNB László Windisch uviedol, že existuje podozrenie, že Buda-Cash falšoval výkazy, na základe ktorých banky viedli cenné papiere.

Kauza brokerského domu Buda-Cash, pod ktorý patria štyri regionálne banky, vypukla začiatkom minulého týždňa. Brokeri údajne falšovali výsledky desať až 15 rokov. Poškodených môže byť 20.000 priamych klientov spoločnosti a ďalších 120.000 klientov štyroch bánk vrátane viacerých samospráv miest a obcí.