Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. december 2023Meniny má Bibiana
< sekcia Ekonomika

Bundestag schválil zákon o energetickej efektívnosti

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Spoločnosti s vysokou spotrebou energie sú povinné zaviesť systémy energetického alebo environmentálneho manažmentu a vypracovať konkrétne plány na zvýšenie efektívnosti.

Berlín 21. septembra (TASR) - Dolná komora nemeckého parlamentu Bundestag schválila vo štvrtok na druhý pokus zákon o energetickej efektívnosti po tom, ako prvý pokus o jeho prijatie v júli pred letnými prázdninami zlyhal pre nedostatočnú účasť poslancov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Normou, ktorú ešte musí schváliť horná komora parlamentu Bundesrat, sa zavádzajú do praxe požiadavky Európskej únie (EÚ) na stanovenie konkrétnych cieľov v oblasti znižovania spotreby energií na úrovni centrálnej vlády, vlád spolkových krajín a podnikov.

Spoločnosti s vysokou spotrebou energie sú povinné zaviesť systémy energetického alebo environmentálneho manažmentu a vypracovať konkrétne plány na zvýšenie efektívnosti. Právne predpisy nezahŕňajú obmedzenia individuálnej spotreby podnikov alebo domácností.

Návrh zákona vyžaduje, aby sa spotreba energie v Nemecku do roku 2030 znížila aspoň o 26,5 % v porovnaní s rokom 2008. V období rokov 2030 - 2045 je cieľom vlády znížiť konečnú spotrebu energie v Nemecku o 45 % v porovnaní s rokom 2008.