< sekcia Ekonomika

Prvotný úpis akcií Aramco bude najväčší v histórii

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Spoločnosť sa chystá prekonať doterajší rekord, ktorý zaznamenala čínska spoločnosť Alibaba pri vstupe na burzu v roku 2014.

Rijád 5. decembra (TASR) - Prvotný úpis akcií (IPO) saudskoarabskej ropnej spoločnosti Saudi Aramco bude najväčší v histórii. Napriek tomu nenaplní, čo sa týka trhovej kapitalizácie, očakávania saudskoarabského korunného princa.

Firma Aramco oznámila, že stanovila cenu za akciu na hornej hranici uvádzaného rozpätia. To znamená 32 rijalov, v prepočte 8,53 USD. Z predaja 1,5 % akcií tak získa 25,6 miliardy USD (23,08 miliardy eur) a prekoná doterajší rekord, ktorý zaznamenala čínska spoločnosť Alibaba pri vstupe na burzu v roku 2014. Tá z predaja akcií získala 25 miliárd USD.

Na druhej strane, trhová kapitalizácia Saudi Aramco dosiahne 1,7 bilióna USD. Prekoná síce trhovú kapitalizáciu americkej firmy Apple, doteraz najhodnotnejšej firmy s akciami na burze, nenaplní však očakávania korunného princa Muhammada bin Salmána, ktorý počítal s trhovou kapitalizáciou na úrovni 2 biliónov USD.