Quantcast
< sekcia Ekonomika

Čaputová a Pahor otvorili biznis fórum, chcú zelenšiu ekonomiku

Na snímke sprava slovinský prezident Borut Pahor a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová počas otvorenia slovensko-slovinského biznis fóra 22. júla 2020 v Bratislave. Foto: TASR - Pavol Zachar

Potrebu investícií a inovácií v zelených technológiách zdôvodnila klimatickou zmenou, ale aj následkami pandémie ochorenia COVID-19.

Bratislava 22. júla (TASR) - Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a slovinský prezident Borut Pahor otvorili v stredu slovensko-slovinské biznis fórum. Jeho cieľom je vytvoriť priestor na spoluprácu pre firmy z oboch krajín predovšetkým v oblasti zelených technológií. Hlavy štátov vo svojich príhovoroch pripomenuli, že nové možnosti podnikania treba hľadať nielen pre následky pandémie, ale aj z dôvodu klimatickej zmeny.

"Spoločnosť sa pomaly spamätáva z pandémie a súvisiacich opatrení, ale naše ekonomiky a podnikanie vstupujú do jedného z najnáročnejších období," uviedla Čaputová. Potrebu investícií a inovácií v zelených technológiách zdôvodnila klimatickou zmenou, ale aj následkami pandémie ochorenia COVID-19. Schválené zdroje z Európskej únie podľa nej umožňujú posunúť ekonomiku o generáciu dopredu a transformovať ju na modernejšiu, inovatívnejšiu a zelenšiu.

Ako podotkla prezidentka, ekonomicky výhodné a environmentálne udržateľné riešenia sa nevylučujú. Slovensko ani Slovinsko nie sú podľa nej geograficky najväčšími alebo ekonomicky najsilnejšími krajinami. Aj preto podľa nej musia byť inovatívnymi, spolupracovať a učiť sa od seba navzájom.

Slovinský prezident vidí v slovensko-slovinskej spolupráci veľký potenciál rastu. Súhlasí s potrebou zelených a udržateľných riešení. Verí, že fórum otvorí dvere spoločnému biznisu.

Slovensko-slovinské biznis fórum sa uskutočňuje pri príležitosti oficiálnej návštevy slovinského prezidenta. Jeho cieľom je vytvoriť priestor na nadviazanie nových kontaktov a spolupráce medzi slovenskými a slovinskými podnikateľmi pôsobiacimi v odvetviach zelenej ekonomiky a obehového hospodárstva, smart technológií a digitalizácie, e-mobility a umelej inteligencie. Celkovo sa na ňom stretli zástupcovia 30 firiem z oboch krajín.