< sekcia Ekonomika

Cena americkej ropy WTI skolabovala o vyše 300 percent

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Obchodníci sa boja strmého zníženia dopytu pre pandémiu nového koronavírusu.

New York 20. apríla (TASR) - Cena americkej ropy WTI v pondelok totálne skolabovala, keď padla o vyše 300 % a prvýkrát v histórii sa dostala do negatívneho pásma.

Májový kontrakt na ropu WTI stratil 306 % a uzavrel na -37,63 USD (-34,65 eura) za barel (159 litrov). Júnový kontrakt na WTI, ktorý exspiruje 19. mája, klesol asi o 18 % na 20,43 USD za barel. Júnový kontrakt na severomorskú ropu Brent sa o 20.44 h SELČ predával so stratou 2,37 USD alebo 8,44 % po 25,71 USD za barel.

Obchodníci sa boja strmého zníženia dopytu pre pandémiu nového koronavírusu. Takisto hrozí, že kapacity ropných zásobníkov v USA sa čoskoro naplnia, pričom do USA mieri veľké množstvo komodity. Producenti sa síce dohodli na výraznom obmedzení ťažby, to sa však nezrealizuje dostatočne rýchlo, aby zabránilo obrovskému prebytku ponuky v najbližších týždňoch.

Najviac sa to dotklo kontraktu s dodávkou v najbližšom mesiaci, ktorý exspiruje v utorok (21. 4.). Obchodníci, ktorí by normálne nemali problém presunúť exspirujúci kontrakt na ďalší, nemôžu nájsť nikoho, kto by ho kúpil a prevzal fyzickú dodávku. "Nikto v tejto chvíli nechce a ani nepotrebuje ropu," uviedol analytik firmy Price Futures Group Phil Flynn.

"Na vode je v tejto chvíli stále množstvo ropy, ktorá mieri do rafinérií, ktoré ju nepotrebujú," povedala v rozhovore pre CNBC globálna šéfka komoditnej stratégie spoločnosti RBC Capital Helima Croftová. "V tejto chvíli nevidíme v krátkodobom horizonte žiadnu zmenu k lepšiemu pre tento trh s ropou. Zostávame skutočne znepokojení, pokiaľ ide o krátkodobé vyhliadky pre ropu."

(1 EUR = 1,0860 USD)