Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. jún 2024Meniny má Ján
< sekcia Ekonomika

Cena elektriny v minulom týždni klesla, plyn mierne zdražel

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Na rozdiel od elektriny mierne vzrástla cena zemného plynu pre európsky trh s dodávkou v nasledujúcom mesiaci vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku.

Bratislava 11. septembra (TASR) - Veľkoobchodná cena elektriny na pražskej burze PXE v minulom týždni klesla o približne 3 % na piatkových (8. 9.) 137,08 eura za megawatthodinu (MWh). Cena, od ktorej sa odvíja aj regulovaná cena elektriny vyrátaná Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), sa v rozhodujúcom období 2. a 3. štvrťroku doposiaľ pohybovala najčastejšie v intervale od 126 eur po 160 eur za MWh. Vlani sa v porovnateľnom období cena vyšplhala na hodnoty od 190 eur až 1000 eur za MWh.

Na rozdiel od elektriny mierne vzrástla cena zemného plynu pre európsky trh s dodávkou v nasledujúcom mesiaci vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku. Z pondelňajších (4. 9.) 33,57 eura za MWh sa cena zvýšila na piatkových 34,51 eura/MWh a ďalej rastie aj začiatkom tohto týždňa.

Dôvodom sú obavy obchodníkov vyplývajúce zo štrajkov zamestnancov v kľúčových austrálskych závodoch na skvapalnený zemný plyn (LNG). V pondelok sa zemný plyn obchodoval s cenou 36,60 eura za megawatthodinu.