< sekcia Ekonomika

Cena paládia prelomila nový rekord 1900 USD/unca

Foto: TASR/AP

Paládium patrí do skupiny kovov platinovej skupiny a je dôležité na výrobu katalyzátorov, pričom sa používa vo vozidlách s benzínovým motorom.

Londýn 10. decembra (TASR) - Cena paládia zaznamenala v utorok nový rekord, keď prekonala hranicu 1900 USD (1715,27 eura) za uncu (31,1 g). Od krátkodobého poklesu na 1675 USD/unca v polovici novembra cena tohto kovu takmer neustále rastie. Z ostatných 21 dní nezaznamenala cena paládia rast iba v troch dňoch.

Paládium patrí do skupiny kovov platinovej skupiny a je dôležité na výrobu katalyzátorov, pričom sa používa vo vozidlách s benzínovým motorom. Platina, sesterský kov paládia, sa zasa používa v autách na naftový pohon.

Pod najnovší rast ceny paládia nad 1900 USD/unca sa podpísali najmä správy z Juhoafrickej republiky, kde výpadky dodávok elektrickej energie v dôsledku záplav prinútili ťažobné spoločnosti pozastaviť produkciu. To viedlo k zvýšeniu cien aj ďalších kovov.

Juhoafrická republika sa na celosvetovej produkcii paládia podieľa približne 40 %. To sa odrazilo na spotovej cene paládia, ktorá v utorok dosiahla nakrátko 1901 USD/unca. Od začiatku roka cena kovu vzrástla zhruba o 50 %.

(1 EUR = 1,1077 USD)