Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia Ekonomika

Cena plynu v EÚ pokračuje v poklese

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Milan Kapusta

Medzi dôvody patrí relatívne teplé počasie rovnako ako dostatok dodávok a vysoká naplnenosť zásobníkov, čo znižuje obavy z nedostatku počas tejto zimy.

Amsterdam 25. októbra (TASR) - Veľkoobchodné ceny zemného plynu v Európe pokračujú v znižovaní.

Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v budúcom mesiaci na burze TTF v Amsterdame v utorok predpoludním klesol približne o 4 % na 94,59 eura za megawatthodinu (MWh). TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Európske ceny plynu sa znižujú od konca minulého týždňa, pričom cena referenčného kontraktu na burze TTF sa v pondelok (24. 10.) prvýkrát od júna dostala pod 100 eur za MWh. Od začiatku októbra jeho cena padla takmer o 50 %.

Medzi dôvody patrí relatívne teplé počasie rovnako ako dostatok dodávok a vysoká naplnenosť zásobníkov, čo znižuje obavy z nedostatku počas tejto zimy.

Napríklad nemecké zásobníky boli na konci minulého týždňa podľa údajov európskeho združenia Gas Infrastructure Europe (GIE) naplnené na 97,2 %. Na porovnanie, v uplynulých rokoch predstavovala priemerná naplnenosť v rovnakom období roka 89 %. GIE odhaduje, že zásobníky v celej EÚ boli na konci minulého týždňa naplnené na 93,4 %.

Koncom augusta sa po zastavení dodávok z Ruska dostala cena referenčného kontraktu na rekordné maximum 342 eur za MWh.

Aj napriek aktuálnemu zníženiu cien sa naďalej pohybujú na relatívne vysokej úrovni. Na porovnanie, v roku 2020 sa ceny termínovaných kontraktov na TTF pohybovali pod 20 eur za MWh.