Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. september 2023Meniny má Cyprián
< sekcia Ekonomika

Cena zemného plynu v Európe je najnižšia za takmer 2 roky

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Milan Kapusta

Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci na burze TTF v Amsterdame vo štvrtok klesla na 25,80 eura za megawatthodinu (MWh).

Amsterdam 25. mája (TASR) - Veľkoobchodné ceny zemného plynu v Európe padli na najnižšiu úroveň za takmer 2 roky. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci na burze TTF v Amsterdame vo štvrtok klesla na 25,80 eura za megawatthodinu (MWh). Takýto lacný bol zemný plyn v Európe naposledy v júni 2021.

Európska veľkoobchodná cena plynu sa prvýkrát po takmer dvoch rokoch dostala pod 30 eur za MWh minulý štvrtok (18. 5.). Európske ceny plynu prakticky nepretržite klesajú od konca minulého roka.

Rekord dosiahli veľkoobchodné ceny plynu v Európe v marci 2022, krátko po tom, ako Rusko koncom februára zaútočilo na Ukrajinu. Vtedy vyskočili na 345 eur/MWh.

Dôvodom aktuálneho zlacňovania je dostatok zásob aj dodávok. Experti nevylučujú, že ceny plynu sa znížia ešte viac. Napríklad v Nemecku sú zásobníky aktuálne naplnené na 72,76 %, vyplýva z údajov európskeho zväzu GIE.