Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. september 2023Meniny má Jarolím
< sekcia Ekonomika

Cena zemného plynu v Európe je najnižšia za dva roky

Ilustračné foto. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci na burze TTF v Amsterdame v utorok klesla na 23,50 eura za megawatthodinu (MWh).

Amsterdam 30. mája (TASR) - Veľkoobchodné ceny zemného plynu v Európe padli na najnižšiu úroveň za 2 roky. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci na burze TTF v Amsterdame v utorok klesla na 23,50 eura za megawatthodinu (MWh). Takýto lacný bol zemný plyn v Európe naposledy v júni 2021.

Rekord dosiahli veľkoobchodné ceny plynu v Európe v marci 2022 krátko po tom, ako Rusko koncom februára zaútočilo na Ukrajinu. Vtedy vyskočili na 345 eur/MWh, keď zastavenie dodávok ruského plynu vyvolalo obavy z energetickej krízy.

Od konca minulého roka európske ceny plynu prakticky nepretržite klesajú. Dôvodom aktuálneho zlacňovania je dostatok zásob aj dodávok. Experti nevylučujú, že ceny plynu sa znížia ešte viac. Napríklad v Nemecku sú zásobníky aktuálne naplnené na 74,11 %, vyplýva z údajov európskeho zväzu GIE.