Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 8. jún 2023Meniny má Medard
< sekcia Ekonomika

Cenový strop na energie z bioplyniek ohrozí fungovanie sektora

Bioplynová stanica s inštalovaným výkonom 1 MW v Rozhanovciach v okrese Košice – okolie. Energiu bude vyrábať z poľnohospodárskeho odpadu. Foto: TASR - František Iván

Slovenská bioplynová asociácia preto žiada uplatnenie výnimky z odvodu. Tú umožňuje nariadenie EÚ a túto možnosť využila napríklad Česká republika.

Bratislava 29. novembra (TASR) – Schválenie cenového stropu na energie podľa novely zákona o energetike bude mať za následok ohrozenie zhodnocovania biologicky rozložiteľných odpadov a rozvoja biometánového sektora v celej krajine. V utorok na to upozornili podnikatelia združení v Slovenskej bioplynovej asociácii.

Návrh novely zákona, ktorý zavádza mimoriadny odvod vo výške 90 % z ceny energií účtovanej nad cenový strop, predložilo ministerstvo hospodárstva po pondelkovom (28. 11.) schválení vládou do parlamentu. Týkať sa má distribútorov a výrobcov energií so zariadením o menovitom výkone 0,9 megawattu (MW). "Takmer všetky bioplynové stanice na Slovensku boli postavené s výkonom 0,99 megawatt. Stropovanie zdrojov pod jeden megawatt teda zasiahne celý segment," upozornila asociácia .

Podnikatelia zdôraznili, že existuje značná rozdielnosť medzi jednotlivými výškami investičných ako aj prevádzkových nákladov pre jednotlivé obnoviteľné zdroje energie (OZE). V segmente bioplynových staníc podľa podnikateľov dlhé roky stanovené výkupné ceny nepokrývali reálne prevádzkové náklady a splátky úverov, a nesprávne nastavené stropovanie môže viesť k ich ďalšej likvidácii. Výška cenového stropu pre jednotlivé zariadenia však zatiaľ nie je známa a má ju dodatočne určiť vláda v nariadení.

Zákon ráta aj s výnimkami z povinnosti platiť odvod z nadmerných príjmov, medzi ktorými sú zdroje využívajúce biometán. Podnikatelia však upozorňujú, že na Slovensku je zatiaľ iba jedna bioplynová stanica produkujúca čistý biometán. "Z návrhu ministerstva hospodárstva vyplýva, že aby sa BPS vyhli stropovaniu cien, mali by sa transformovať na biometánové stanice. Táto premena je však časovo a finančne náročná," upozornili podnikatelia.

Slovenská bioplynová asociácia preto žiada uplatnenie výnimky z odvodu. Tú umožňuje nariadenie EÚ a túto možnosť využila napríklad Česká republika.