Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia Ekonomika

Centrálne banky prijali opatrenia na zabezpečenie dolárovej likvidity

Sivé oblaky zakrývajú oblohu nad budovou banky Credit Suisse v Zürichu vo Švajčiarsku. Foto: TASR/AP

Centrálne banky sa rozhodli, že od pondelka zvýšia frekvenciu 7-dňových operácií (dolárových swapových liniek).

Washington/Londýn/Frankfurt nad Mohanom 20. marca (TASR) - Veľké centrálne banky sa po záchrane Credit Suisse snažia zastaviť šírenie nákazy vo finančnom sektore. TASR o tom informuje na základe správy RTTNews.

Veľké svetové centrálne banky oznámili, že prijali spoločné opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu bankovej krízy po tom, ako sa švajčiarska banka UBS rozhodla prevziať problémového konkurenta Credit Suisse v rámci dohody sprostredkovanej švajčiarskymi regulačnými orgánmi.

Americká centrálna banka (Fed) spoločne s Európskou centrálnou bankou (ECB) a centrálnymi bankami Kanady, Veľkej Británie, Japonska a Švajčiarska v nedeľu (19. 3.) večer oznámili, že zvýšia poskytovanie likvidity prostredníctvom dolárových swapových liniek, aby zabránili nedostatku dolárovej likvidity na globálnych trhoch.

Centrálne banky sa rozhodli, že od pondelka zvýšia frekvenciu 7-dňových operácií (dolárových swapových liniek). Doteraz sa tieto aukcie konali týždenne a od pondelka sa budú minimálne do konca apríla konať denne.

Tieto swapové linky sa prvýkrát zaviedli v roku 2007 počas globálnej finančnej krízy a v roku 2013 sa z nich stali stále mechanizmy.

Ekonóm ING Padhraic Garvey považoval toto zvýšenie frekvencie dolárových swapových liniek za preventívne. "Nerieši to však bankové problémy," povedal ekonóm.

Aktuálna banková kríza nastoľuje otázku, či centrálne banky neboli pri zvyšovaní úrokových sadzieb v rámci boja proti vysokej inflácii príliš agresívne.