Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 1. október 2023Meniny má Arnold
< sekcia Ekonomika

Ceny benzínu a nafty budú klesať, môžu sa znížiť o 15 centov

Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Odhaduje to analytik spoločnosti Colosseum Boris Tomčiak. V prvých dvoch mesiacoch tohto roka bude totiž podľa jeho slov cena ropy hľadať svoje dno, keďže jej prebytok pretrváva.

Bratislava 9. januára (TASR) – Ceny benzínu a nafty sa budú na Slovensku znižovať, do konca januára by mohli klesnúť až o 15 centov. Odhaduje to analytik spoločnosti Colosseum Boris Tomčiak. V prvých dvoch mesiacoch tohto roka bude totiž podľa jeho slov cena ropy hľadať svoje dno, keďže jej prebytok pretrváva.

"Do konca januára by krátkodobo mohla cena ropy poklesnúť k 40 americkým dolárom (USD) za barel (159 litrov)," doplnil Tomčiak. Ceny pohonných látok na Slovensku by však podľa jeho názoru mohli klesať aj rýchlejšie. "To sa ale nedeje kvôli relatívne vysokým maržiam čerpacích staníc," vysvetlil. Tie sú podľa neho v európskom porovnaní nadpriemerne vysoké, približne o 5 centov. Nemyslí si ale, že čerpacie stanice svoje marže výrazne upravia smerom nadol, pokles ceny by mal byť preto postupný.

Aj analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida sa domnieva, že pokles koncových cien benzínu a nafty môže byť vždy výraznejší. "Ale v reťazci sa taktiež nachádzajú spracovateľské rafinérie, distribučné spoločnosti a predajcovia, ktorí si takýmto spôsobom zvyšujú svoju maržu," opísal. Navyše ropu podľa jeho slov nakupujeme v dolároch, hodnota americkej meny sa oproti euru posilňuje a čiastočne tak v Európe tlmí pokles svetových cien ropy.

Hovorca spoločnosti Slovnaft Anton Molnár ale dodáva, že firma klesajúce ceny ropy a ropných produktov na medzinárodných trhoch premieta do maloobchodných cien kontinuálne a pravidelne. "Ceny priebežne upravujeme a znižovali sme ich už niekoľkokrát. K ďalšiemu zlacňovaniu palív pristupujeme aj v tomto týždni, práve v týchto dňoch," priblížil. Slovnaft aktuálne prevádzkuje 214 čerpacích staníc z približne 850 fungujúcich na Slovensku.

Zníženie cien pohonných látok v týchto dňoch očakáva aj analytik Tomáš Novotný. Na portáli autosme.sk odhaduje, že nafta a benzíny by mali v priemere zlacnieť o 2,5 centa za liter. "Do polovice budúceho týždňa by podľa našich skúseností mala upraviť ceny väčšina prevádzkovateľov čerpacích staníc na Slovensku," avizoval.

Priemerná cena najpredávanejšieho benzínu 95 Natural sa potom podľa jeho slov dostane mierne pod hranicu 1,3 eura za liter. Nafta sa bude v priemere predávať za 1,185 eura za liter. "Naposledy sme pohonné látky tankovali za takéto ceny v polovici decembra 2010," pripomenul Novotný.

(1 EUR = 1,1768 USD)