Quantcast
< sekcia Ekonomika

Ceny kávy Arabica v pondelok prudko vzrástli

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Dôvodom sú mrazy v Brazílii, ktoré ohrozujú úrodu.

Londýn/New York 26. júla (TASR) - Ceny kávy Arabica v pondelok prudko vzrástli a dostali sa najvyššie za viac než 6,5 roka. Dôvodom sú mrazy v Brazílii, ktoré ohrozujú úrodu.

Kávovníky sú mimoriadne citlivé na mráz, ktorý ich môže vážne poškodiť alebo dokonca úplne zničiť. Podľa predbežných odhadov brazílskej poľnohospodárskej agentúry Conab minulotýždňové mrazy zasiahli 150.000 až 200.000 hektárov, teda 11 % z celkovej plochy vysadenej kávovníkmi.

"To je prvýkrát od roku 1994, čo Brazília zažila takéto počasie," uviedla spoločnosť I & M Smith, ktorá obchoduje s kávou.

Termínované kontrakty na kávu Arabica na burze ICE v pondelok prudko stúpli, septembrový kontrakt sa dostal až na 2,152 USD (1,8257 eura) za libru (0,453 kg), čo bolo o 13 % viac v porovnaní s jeho piatkovou (23. 7.) zatváracou cenou. Zároveň to bola najvyššia cena pre kontrakt s dodávkou v nasledujúcom mesiaci od októbra 2014.

"Rozsah škôd stále nie je známy," uviedol obchodník s agrokomoditami firmy Britannia Global Markets Charles Sargeant. Dodal, že odhady škôd stúpli na 5,5 milióna až 9 miliónov vriec (po 60 kg) z 2 až 3 miliónov v minulom týždni.