< sekcia Ekonomika

Ceny nehnuteľností na Slovensku rástli, záujemcov o kúpu pribúda

Ilustračné foto. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Najviac zdraželi jednoizbové, dvojizbové a trojizbové byty. Súčasne sa zvýšil počet záujemcov o kúpu bytu a klesol počet predávajúcich.

Bratislava 23. decembra (TASR) – Ceny nehnuteľností na celom Slovensku pokračovali v raste aj v druhej polovici tohto roka. Najviac zdraželi jednoizbové, dvojizbové a trojizbové byty. Súčasne sa zvýšil počet záujemcov o kúpu bytu a klesol počet predávajúcich. Vyplýva to zo štatistík spoločnosti Topreality.sk prevádzkujúcej realitný portál.

Podľa údajov portálu za jún až november sa v tomto období zvýšili ceny inzerovaných garsónok o 1,66 %, jednoizbových bytov o 7,46 %, dvojizbových o 5,08 %, trojizbových o 5,07 %, štvorizbových o 2,86 % a päťizbových o 0,66 %.

Zároveň klesol počet všetkých inzerovaných nehnuteľností o 6,04 %, zo 153.925 v júni na 144.621 v novembri.

Počet ponúkaných bytov na predaj sa znížil o 5,51 %, ale inzerovaný záujem o kúpu vzrástol o 6,59 %. Najväčší pokles bol zaznamenaný pri bytoch na prenájom – počet voľných prenajímaných bytov klesol až o 27,55 %. Počet domov na predaj sa znížil o 7,84 % a záujem o ich kúpu stúpol o 1,3 %. K poklesu došlo aj pri počte domov na prenájom, a to o 8,29 %.

Podľa konateľa TopReality.sk Mareka Grajcaríka je trend rastu cien nehnuteľností jasný a je spôsobený boomom hypotekárnych úverov, ktorých úroky sú historicky najnižšie. Upozornil na obavu trhu zo zostrenia podmienok poskytovania 100-% hypoték, ďalšieho rastu cien domov a bytov a zužovania ponuky na trhu.

„Pokiaľ sa zachová rast hospodárstva a zvyšovanie reálnych miezd, neočakávame výraznejší pokles cien – predovšetkým v Bratislave dopyt stále vysoko prevyšuje ponuku. Na druhej strane by nové developerské projekty mali už čoskoro zatraktívniť súčasnú klesajúcu ponuku,“ konštatoval Grajcarík.