Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. júl 2024
< sekcia Ekonomika

Ceny plynu v Európe klesajú pre teplé počasie

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Milan Kapusta

Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v budúcom mesiaci na burze TTF v Amsterdame sa o 8.45 h miestneho času predával po 107 eur za megawatthodinu.

Amsterdam 7. novembra (TASR) - Ceny zemného plynu v Európe v pondelok klesli, keďže mierne počasie, ktoré sa očakáva aj počas nasledujúcich dvoch týždňov, obmedzuje dopyt po plyne na kúrenie. To zmierňuje dôsledky energetickej krízy, ktorá už vytlačila spotrebiteľské účty na rekordnú úroveň. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Ceny kontraktov na plyn v pondelok ráno klesli až o 6,8 % na najnižšiu úroveň za viac ako týždeň. Predpoveď o niečo teplejšieho počasia, ako je bežné pre túto ročnú dobu, odsúva používanie paliva zo zásobníkov, čím sa vytvára väčšia rezerva na chladnejšie mesiace. Nemecké zásoby sú podľa Gas Infrastructure Europe naplnené na viac ako 99 %.

Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v budúcom mesiaci na burze TTF v Amsterdame sa o 8.45 h miestneho času predával po 107 eur za megawatthodinu.

Ceny plynu sa síce v uplynulých týždňoch znížili, no stále sú asi trikrát vyššie ako v minulosti. Európske domácnosti platia za elektrinu a plyn viac ako kedykoľvek predtým, aj keď vlády prisľúbili viac ako 550 miliárd eur na ochranu spotrebiteľov pred energetickou krízou, uvádza energetická poradenská spoločnosť VaasaETT Ltd so sídlom v Helsinkách.

Riziká v súvislosti s existujúcimi dodávkami plynu z Ruska budú pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch, pričom pre najväčších európskych zákazníkov je otvorená len jedna trasa plynovodu. To zvyšuje tlak na alternatívne zdroje energie vrátane jadrovej a veternej energie, ako aj skvapalneného zemného plynu (LNG). Na budúci rok hrozí pritom Európe ešte väčší nedostatok plynu.