Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. marec 2023Meniny má Vieroslava
< sekcia Ekonomika

Ceny plynu v Európe klesli

Ilustračná fotka. Foto: TASR - Roman Hanc

Ceny plynu tento rok klesli približne o 25 % a pohybujú sa blízko úrovní, ktoré boli zaznamenané pred ruskou inváziou na Ukrajinu vlani koncom februára.

Amsterdam 7. februára (TASR) - Veľkoobchodné ceny zemného plynu v Európe v utorok klesli, keďže koniec krátkej vlny mrazivého počasia je už na dohľad a zásoby komodity sú stále vysoké, čo pomáha vyriešiť akýkoľvek nárast dopytu. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v nasledujúcom mesiaci na burze TTF v Amsterdame v utorok do 8.35 h miestneho času klesla o 2 % na 56,95 eura za megawatthodinu (MWh). Ekvivalentný kontrakt v Spojenom kráľovstve zlacnel o 1,4 %.

Kontrakty na dodávky plynu v Európe v utorok klesli po dvoch dňoch miernych ziskov. Pokračujúce chladné počasie v častiach západnej a strednej Európy spolu s nízkym výkonom veterných elektrární síce zvyšuje spotrebu plynu, ale očakáva sa, že teploty čoskoro stúpnu. Môžu zostať nad sezónnymi normami počas nasledujúcich dvoch týždňov, tvrdí prognostická spoločnosť Maxar Technologies Inc.

Ceny plynu tento rok klesli približne o 25 % a pohybujú sa blízko úrovní, ktoré boli zaznamenané pred ruskou inváziou na Ukrajinu vlani koncom februára. Znížená spotreba plynu v jednotlivých odvetviach a po väčšine času mierna zima zredukovali potrebu využívania plynu z podzemných zásobníkov. Úroveň zásob tak zostáva výrazne nad priemerom za uplynulých päť rokov.

Pre Európu sú kľúčové stabilné dodávky skvapalneného zemného plynu, ktoré počas zimy dosiahli rekordne vysoké úrovne, spolu s disciplínou pri spotrebe, pretože sa už nemôže spoliehať na veľké objemy dodávok cez plynovody z Ruska. Obchodníci pozorne sledujú akékoľvek náznaky narušenia tejto krehkej rovnováhy, keďže pokles cien plynu vracia späť dopyt v priemysle.