< sekcia Ekonomika

Ceny ropy klesli, cena Brentu skĺzla pod 63,60 USD za barel

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP Photo

Kľúčovým faktorom pre dopyt po rope však naďalej zostáva stav obchodných rokovaní medzi Čínou a USA, povedal Michael McCarthy z firmy CMC Markets and Stockbroking v Sydney.

Singapur 22. novembra (TASR) - Po štvrtkovom raste na dvojmesačné maximum zaznamenali ceny ropy v piatok pokles, keďže náladu na trhoch opätovne ovplyvnila neistota, kedy budú USA a Čína schopné uzatvoriť predbežnú obchodnú dohodu. To by zmiernilo tlak na svetovú ekonomiku.

Vo štvrtok (21. 11.) ceny ropy podporili informácie z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), že zoskupenie známe ako OPEC+, ktoré okrem OPEC zahŕňa aj ďalších veľkých producentov vrátane Ruska, by mohlo začiatkom decembra predĺžiť program obmedzovania ťažby ropy do konca júna. V súčasnosti platí program do konca marca. V závere štvrtkového obchodovania dosiahli ceny ropy najvyššiu úroveň od septembra.

"Kľúčovým faktorom pre dopyt po rope však naďalej zostáva stav obchodných rokovaní medzi Čínou a USA," povedal Michael McCarthy z firmy CMC Markets and Stockbroking v Sydney. Peking síce vo štvrtok trhy podporil, keď oznámil, že sa bude usilovať o dosiahnutie čiastočnej dohody, dokončenie prvej fázy sa však môže posunúť do budúceho roka.

Cena ropy Brent s januárovým kontraktom dosiahla do 7.36 h SEČ 63,57 USD (57,32 eura) za barel (159 litrov). Oproti štvrtkovej uzávierke to znamená pokles o 40 centov.

Cena americkej ľahkej ropy WTI, rovnako s januárovým kontraktom, dosiahla 58,18 USD/ barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená pokles rovnako o 40 centov.

(1 EUR = 1,1091 USD)