Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Ekonomika

Ceny ropy klesli

Na snímke ropný tanker s ropou. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Investori pochopili, že americký Federálny rezervný systém (Fed) pravdepodobne posunul možné zníženie svojich úrokových sadzieb na december.

Singapur 13. júna (TASR) - Ceny ropy vo štvrtok ráno klesli, pretože investori pochopili, že americký Federálny rezervný systém (Fed) pravdepodobne posunul možné zníženie svojich úrokových sadzieb na december. Vývoj na trhu ovplyvnili aj bohaté zásoby ropy a palív v USA. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Fed v stredu (12. 6.) ponechal úrokové sadzby stabilné a posunul začiatok uvoľňovania menovej politiky možno až na december. Vyššie náklady na pôžičky majú tendenciu tlmiť hospodársky rast a následne môžu obmedziť dopyt po rope.

Predseda Fedu Jerome Powell na tlačovej konferencii po skončení dvojdňového zasadnutia centrálnej banky povedal, že inflácia klesla bez toho, aby výraznejšie zasiahla ekonomiku. Dodal, že nie je dôvod si myslieť, že to nemôže pokračovať.

Na strane ponuky zásoby ropy aj palív v USA minulý týždeň vzrástli viac, ako sa očakávalo. Na ceny komodity mala vplyv aj správa Medzinárodnej agentúry pre energetiku, ktorá varovala pred nadmernou ponukou v blízkej budúcnosti.

Barel americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v júli sa vo štvrtok o 7.24 h SELČ predával po 78,27 USD (72,71 eura). To bolo o 23 centov alebo 0,29 % menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena augustového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent klesla o 26 centov alebo 0,31 % na 82,34 USD za barel.

(1 EUR = 1,0765 USD)