< sekcia Ekonomika

Cena ropy po prudkých poklesoch opäť stúpla

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Ceny ropy sa posunuli v piatok na záver obchodovania nahor potom, ako iránske revolučné gardy oznámili, že v Hormuzskom prielive zadržali ropný tanker plávajúci pod britskou vlajkou.

New York 20. júla (TASR) - Po prudkom poklese vo štvrtok (18. 7.) zaznamenali ceny ropy v piatok (19. 7.) mierny rast, keď trhy zareagovali na zvýšené napätie na Blízkom východe. Za celý týždeň však ceny komodity prudko klesli, keď ich vývoj v priebehu ostatných dní ovplyvňovali obavy o rast svetovej ekonomiky v dôsledku obchodných sporov.

Ceny ropy sa posunuli v piatok na záver obchodovania nahor potom, ako iránske revolučné gardy oznámili, že v Hormuzskom prielive zadržali ropný tanker plávajúci pod britskou vlajkou. Irán už dlhšie upozorňoval na možnú odvetu potom, ako Briti začiatkom júla pri pobreží Gibraltáru zadržali iránsky supertanker. Najnovšie kroky Teheránu tak zvýšili neistotu, či Hormuzský prieliv, ktorý je kľúčový pre dodávky ropy, bude v najbližšom období bezpečnou trasou.

Ceny ropy okrem toho podporili aj ďalšie signály z americkej centrálnej banky, že na najbližšom zasadnutí môže znížiť úrokové sadzby. Prípadné zníženie sadzieb by znamenalo podporu pre ekonomiku, a tým aj pre ceny ropy. Najbližšie zasadnutie Federálneho rezervného systému (Fed) sa uskutoční koncom júla.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v septembri vzrástla na záver piatkového obchodovania o 54 centov (0,87 %) a obchodovanie ukončila na úrovni 62,47 USD (55,65 eura) za barel (159 litrov). Za celý týždeň však klesla o 5,5 %, čo predstavuje najvýraznejší pokles od konca mája.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s augustovým kontraktom vzrástla na záver piatkového obchodovania o 33 centov (0,60 %) a obchodovanie ukončila na úrovni 55,63 USD/barel. Za celý týždeň však podobne ako v prípade Brentu cena WTI výrazne klesla. Pokles dosiahol 7 %, čo rovnako ako pri Brente znamená najvýraznejší pokles od konca mája.

(1 EUR = 1,1226 USD)