Quantcast
< sekcia Ekonomika

Ceny ropy v piatok ráno mierne klesli

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ceny čierneho zlata vo štvrtok podporila správa, že Čína nariadila štátnym energetickým firmám, aby si zabezpečili zimné dodávky.

Singapur 1. októbra (TASR) - Ceny ropy na konci týždňa mierne klesli. Aliancia OPEC+ uvažuje o zvýšení ťažby, aby upokojila obavy trhu z nedostatku dodávok. Prudký nárast cien plynu spôsobil, že producenti elektriny prechádzajú z plynu na ropu.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s novembrovým kontraktom sa v piatok ráno o 7.50 h SELČ predával po 74,93 USD (64,71 eura). To bolo o 10 centov alebo 0,13 % menej ako vo štvrtok (30. 9.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Vo štvrtok si WTI pripísala 20 centov alebo okolo 0,3 % a uzavrela na 75,03 USD za barel. Za celý september sa americká ropa posilnila asi o 9,5 % a za 3. kvartál o 2,1 %.

Decembrový kontrakt na severomorkú ropnú zmes Brent sa v piatok ráno o 7.50 h SELČ predával so stratou 7 centov alebo 0,1 % po 78,24 USD za barel.

Ceny čierneho zlata vo štvrtok podporila správa, že Čína nariadila štátnym energetickým firmám, aby si zabezpečili zimné dodávky. Okrem toho banka Citigroup zverejnila správu, podľa ktorej bude na trhu v najbližších 6 mesiacoch aj napriek pokračujúcemu plánovanému zvyšovaniu produkcie deficit 1,5 milióna barelov denne.

Trh sa teraz sústredí na pondelkové (4. 10.) stretnutie aliancie OPEC+, kde budú jej predstavitelia diskutovať, či nezvýšia ťažbu nad existujúcu dohodu, ktorá počíta v novembri a decembri s nárastom produkcie o 400.000 barelov denne.

(1 EUR = 1,1579 USD)