Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Ekonomika

Ceny ropy v utorok ráno klesli

Na snímke prečerpávacia stanica na ropu v ropnom termináli. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v júli sa v utorok o 7.20 h SELČ predával po 80,15 USD (74,82 eura).

Singapur 18. júna (TASR) - Ceny ropy v utorok ráno vymazali časť ziskov z predchádzajúceho dňa. Trhy zostávajú opatrné vzhľadom na neisté vyhliadky rastu globálneho dopytu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v júli sa v utorok o 7.20 h SELČ predával po 80,15 USD (74,82 eura). To bolo o 18 centov alebo 0,22 % menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena augustového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent klesla o 16 centov alebo 0,19 % na 84,09 USD za barel.

V pondelok (17. 6.) sa oba hlavné referenčné kontrakty posilnili o približne 2 % a obchodovanie uzavreli na najvyššej úrovni od apríla.

Rast globálneho dopytu po rope sa v prvom štvrťroku medziročne spomalil na 890.000 barelov denne (bpd), pričom aktuálne údaje naznačujú, že tento trend pokračoval aj v druhom kvartáli.

Produkcia čínskych ropných rafinérií sa v máji oproti minulému roku znížila o 1,8 %, keďže ich prevádzkovatelia vykonávali plánované opravy a spracovateľské marže boli pod tlakom rastúcich nákladov. Priemyselná produkcia v Číne, ktorá je najväčším dovozcom ropy na svete, zároveň v máji zaostala za očakávaniami, čo opäť signalizovalo, že oživovanie druhej najväčšej svetovej ekonomiky zostáva nerovnomerné.

(1 EUR = 1,0712 USD)