< sekcia Ekonomika

Ceny ropy v utorok ráno vzrástli

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Podľa expertov ceny čierneho zlata podporila správa o čínskom zahraničnom obchode, ktorý zaznamenal v marci robustnú expanziu.

Singapur 13. apríla (TASR) - Ceny ropy v utorok ráno vzrástli. Podporili ich aktuálne čísla o vývoji čínskeho zahraničného obchodu.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s májovým kontraktom sa v utorok o 7.58 h SELČ predával po 59,96 USD (50,37 eura). To bolo o 26 centov alebo 0,44 % viac než v pondelok (12. 4.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. V pondelok si WTI pripísala 38 centov alebo 0,6 % a uzavrela na 59,70 USD za barel. Júnový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent sa v utorok ráno o 7.57 h SELČ predával s plusom o 32 centov alebo 0,51 % po 63,60 USD za barel.

Podľa expertov ceny čierneho zlata podporila správa o čínskom zahraničnom obchode, ktorý zaznamenal v marci robustnú expanziu. Tá signalizuje zrýchlenie oživovania druhej najväčšej svetovej ekonomiky. Čína je najväčším dovozcom ropy na svete.

Negatívnym faktorom zostáva pandémia ochorenia COVID-19. Zvyšovanie počtu infikovaných a pomalé očkovanie v Európskej únii (EÚ) brzdia rast cien ropy. Investori sa obávajú, že pandémia môže trvať dlhšie, než sa doteraz predpokladalo.

(1 EUR = 1,1904 USD)