Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 3. máj 2024Meniny má Galina
< sekcia Ekonomika

Ceny ropy v závere týždňa klesli, za týždeň pokles dosiahol takmer 5 %

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júni klesla v závere obchodovania o 1,68 USD (1,6 %) a obchodovanie uzatvorila na úrovni 106,65 USD (98,59 eura) za barel (159 litrov).

Houston 23. apríla (TASR) - Ceny ropy v závere tohto týždňa klesli takmer o 2 %, keď vývoj na trhoch ovplyvnili pokračujúce pandemické obmedzenia v Číne, najmä však nové odhady svetových inštitúcií o vývoji globálnej ekonomiky. Za celý týždeň potom zaznamenali ceny ropy pokles zhruba o 5 %. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júni klesla v závere obchodovania o 1,68 USD (1,6 %) a obchodovanie uzatvorila na úrovni 106,65 USD (98,59 eura) za barel (159 litrov). Cena americkej ľahkej ropy WTI, rovnako s júnovým kontraktom, klesla na konci obchodovania o 1,72 USD (1,7 %) na 102,07 USD/barel.

Za celý týždeň klesli ceny ropy v obidvoch prípadoch takmer o 5 %, keď trhy reagovali najmä na nové odhady vývoja svetovej ekonomiky zo strany Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu (MMF). Svetová banka začiatkom týždňa oznámila, že najnovšie odhaduje rast svetového hospodárstva v tomto roku na úrovni 3,2 %. Pôvodne počítala s rastom o 4,1 %.

Následne MMF oznámil, že tento rok očakáva rast svetovej ekonomiky o 3,6 %. Oproti predchádzajúcej prognóze z januára to znamená zhoršenie o 0,8 percentuálneho bodu. Dôvodom je útok Ruska na Ukrajinu a sankcie západných štátov voči Moskve. Navyše, zástupcovia fondu neskôr dodali, že MMF môže svoj odhad opäť zhoršiť, ak západné krajiny v sankciách ešte pritvrdia a už vysoké ceny energií pôjdu ešte viac nahor.

Ku koncu týždňa prišli nepriaznivé správy aj z Nemecka. Ako uviedol zdroj z nemeckej vlády, na budúci týždeň plánuje vláda oznámiť výrazné zhoršenie svojho odhadu tohtoročného vývoja nemeckej ekonomiky. Namiesto pôvodne očakávaného rastu o 3,6 % by mala oznámiť upravenie prognózy na rast na úrovni 2,2 %.

Navyše, Čína naďalej rieši nepriaznivú pandemickú situáciu a očakáva sa, že dopyt krajiny po benzíne, nafte a leteckom palive tento mesiac klesne medziročne zhruba o pätinu. Tlak na ceny ropy pridali aj informácie o zvýšení počtu aktívnych ropných vrtov v USA tento týždeň na dvojročné maximum. Podľa správy spoločnosti Baker Hughes ich počet dosiahol 549, čo je najvyšší počet aktívnych ropných vrtov od apríla 2020.

(1 EUR = 1,0817 USD)