Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. máj 2024Meniny má Dušan
< sekcia Ekonomika

Ceny ropy vo štvrtok ráno klesli

Na snímke vyústenie ropovodu. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Náladu na trhoch naďalej ovplyvňuje konflikt na Blízkom východe, kľúčovom regióne z pohľadu produkcie ropy.

Singapur 29. februára (TASR) - Ceny ropy vo štvrtok ráno mierne klesli po tom, ako väčší než očakávaný nárast zásob komodity vyvolal obavy zo spomalenia dopytu v najväčšej svetovej ekonomike. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v apríli sa vo štvrtok o 7.14 h SEČ predával po 78,53 USD (72,66 eura). To bolo o 1 cent alebo 0,01 % menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena aprílového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent klesla o 4 centy alebo 0,05 % na 83,64 USD za barel.

Zásoby ropy v USA rástli piaty týždeň po sebe, pričom v týždni do 23. februára sa zvýšili o 4,2 milióna barelov na 447,2 milióna barelov, informoval v stredu (28. 2.) americký Úrad pre energetické informácie (EIA). Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters očakávali výrazne miernejší prírastok na úrovni 2,7 milióna barelov.

Náladu na trhoch naďalej ovplyvňuje konflikt na Blízkom východe, kľúčovom regióne z pohľadu produkcie ropy. Najnovšie vyjadrenia predstaviteľov Izraela a palestínskeho hnutia Hamas schladili vyhliadky na skoré pozastavenie bojov, pričom katarskí sprostredkovatelia uviedli, že najzávažnejšie sporné otázky v rokovaniach o prímerí zostávajú otvorené.

(1 EUR = 1,0808 USD)