Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. júl 2024Meniny má Vladimír
< sekcia Ekonomika

Ceny starších bytov v Bratislave medziročne vzrástli o 9 %

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Najväčší medzikvartálny rast zaznamenali analytici v Petržalke, kde sa priemerná jednotková cena na m2 zvýšila o 8 %. V treťom štvrťroku pritom táto mestská časť ponúkala v priemere najlacnejšie byty.

Bratislava 21. januára (TASR) – Ceny starších bytov v Bratislave sa v poslednom štvrťroku 2016 zvýšili a dosiahli 2175 eur za štvorcový meter (m2) s DPH. Oproti predchádzajúcemu kvartálu vzrástli o 2 % a medziročne o 9 %. Vyplýva to z aktuálnej analýzy spoločnosti Bencont Investments, podľa ktorej za to môže najmä nedostatočná ponuka v niektorých lokalitách.

Najväčší medzikvartálny rast zaznamenali analytici v Petržalke, kde sa priemerná jednotková cena na m2 zvýšila o 8 %. V treťom štvrťroku pritom táto mestská časť ponúkala v priemere najlacnejšie byty. Naopak, v Starom Meste došlo k cenovému poklesu na úrovni 2,6 %. Druhý, tretí a štvrtý bratislavský okres dosahovali rast jednotkových cien o 1 až 4 %.

Priemerná absolútna cena bytov na sekundárnom trhu bola na úrovni 147.000 eur s DPH. Oproti prechádzajúcemu štvrťroku tak klesla o 6,3 % a medziročne sa veľmi nezmenila. Medzikvartálne sa absolútna cena znížila vo všetkých okresoch okrem Bratislavy II, kde vzrástla o 1,7 %.

Priemerná rozloha ponúkaných bytov v tomto období klesla v porovnaní s tretím štvrťrokom o 7 % na 69 m2. Udialo sa tak vo všetkých okresoch, najviac v prvom, treťom a piatom, kde sa rozloha znížila o 8 až 12 %.

Rozdiel medzi jednotkovou cenou ponúkaných novostavieb a starších bytov sa oproti predchádzajúcemu kvartálu zvýšil o 25 eur na 335 eur za m2. Zatiaľ čo novostavby absolútne zdraželi, staršie byty pre vysoký pokles priemernej rozlohy zlacneli. Priemerný byt na sekundárnom trhu stál 147.000 eur, za nový záujemca zaplatil 160.000 eur.

Ceny prenájmov spolu s energiami dosiahli v posledných troch mesiacoch vlaňajška priemernú výšku 688 eur mesačne. Výrazne sa znížili najmä oproti tretiemu štvrťroku, keď boli na úrovni 804 eur. Podľa analytikov za tým stál pokles priemernej rozlohy ponúkaných prenájmov zo 73 na 64 m2. Priemerná cena m2 totiž klesla iba o 0,01 eura na 11,36 eura.

Hlavný analytik spoločnosti Matúš Jančura konštatoval, že sekundárny trh sa v závere minulého roka vyvíjal podľa očakávaní. „Cenový rast hovorí o dopyte po starších bytoch, a to najmä po tých lacnejších, ktoré sa vypredávajú, a v ponuke ostávajú skôr drahšie byty. Ich najväčšími konkurenčnými výhodami oproti novostavbám ostávajú cena, ale aj ich okamžitá dostupnosť, teda možnosť nasťahovať sa hneď,“ zhodnotil.

V blízkej budúcnosti očakáva spomalenie tempa rastu cien na trhu.