Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Ekonomika

Ceny starších bytov v Bratislave rastú rýchlejšie ako ceny novostavieb

Ilustračná snímka Foto: TASR/Radovan Stoklasa

K najrýchlejšiemu medziročnému rastu cien došlo na sekundárnom trhu v Starom Meste, kde takéto byty zdraželi o 15,3 %.

Bratislava 7. novembra (TASR) – Ceny bratislavských bytov na sekundárnom trhu aj v treťom štvrťroku napodobňovali rast novostavieb a spolu s prenájmami zaznamenali nové rekordy. Priemerná cena starších bytov v hlavnom meste dosiahla 2131 eur za štvorcový meter (m2) s DPH, oproti druhému štvrťroku tak vzrástla o 4,9 % a medziročne o 10,2 %. Vyplýva to z aktuálnych údajov spoločnosti Bencont Investments.

K najrýchlejšiemu medziročnému rastu cien došlo na sekundárnom trhu v Starom Meste, kde takéto byty zdraželi o 15,3 %. Silný rast bol takisto prítomný v okresoch Bratislava II (12,6 %) a Bratislava III (10,9 %). V Bratislave IV bol rast pod priemerom (6,3 %). Najdrahšie byty sa ponúkali v Starom Meste pri cene 2578 eur za m2, zatiaľ čo najlacnejšie v Petržalke (1920 eur).

Absolútna cena starších bytov dosiahla v priemere 156.700 eur s DPH a za posledný rok zdraželi priemerne o 22.000 eur. Rozloha týchto bytov predstavovala 74,4 m2 pri medziročnom raste o 5,5 %. „Ponukovú stránku sekundárneho trhu s bytmi v Bratislave teda tvoria čoraz väčšie a absolútne drahšie byty. Menšie byty sa vďaka ich nižšej absolútnej cene rýchlo vypredávajú,“ konštatovali analytici spoločnosti.

Cena za štvorec bytu rastie pri starších aj nových nehnuteľnostiach. V súčasnosti je rozdiel medzi nimi 260 eur za m2. Staršie byty sú tak cenovo ťahané tými novými, a to najmä v prvých troch okresoch. Nová ponuka bytov na trhu s novostavbami sa tam sústreďuje na drahšie projekty.

To necháva neuspokojenú časť kupujúcich, ktorí chcú v týchto lokalitách lacnejšie byty. Dopyt po lacnejších bytoch sa následne uspokojuje na sekundárnom trhu, čím z ponuky tieto byty vypadávajú a ostávajú tie drahšie. V menej žiadaných lokalitách, ako je Bratislava IV a V, zas kupujúcich uspokojuje ponuka novostavieb, preto tu o staršie byty nie je taký záujem a ceny výrazne nerastú,“ vysvetlili analytici.

Poukázali na to, že na oboch trhoch sa malé byty začali predávať veľmi rýchlo. Sekundárna ponuka však nedokáže pružne reagovať na dopyt vytvorením nových a menších bytov. V treťom štvrťroku priemerná absolútna cena voľných starších bytov dokonca prvýkrát predbehla cenu novostavieb. Rast cien bytov na sekundárnom trhu podľa odborníkov nespôsobuje len výpredaj lacných bytov, ale aj pribúdanie drahších bytov.

Rovnako ako ceny bytov rastú aj ceny za prenájom. Priemerná výška ponúkaných prenájmov v Bratislave momentálne dosahuje 804 eur, pričom v posledných dvoch rokoch sa pohybovala okolo 650 až 750 eur. Zvýšila sa aj cena nájmu za m2 na rekordných 11,37 eura. Ceny sú vo všetkých okresoch na rovnakej úrovni zhruba 10,5 eura, Staré Mesto je so sumou 13 eur o niečo drahšie. V ponuke sa nachádzajú najmä dvoj- a trojizbové byty.

Desaťpercentné tempo rastu cien bytov v Bratislave je podľa hlavného analytika spoločnosti Matúša Jančuru príliš vysoké na to, aby sa dokázalo udržať dlhšiu dobu a považuje ho skôr za nárazový jav.

Rast cien na sekundárnom trhu pravdepodobne ešte pár kvartálov potrvá. Pre obmedzenú a rýchlo sa znižujúcu ponuku menších, lacnejších bytov však do jedného až dvoch rokov s veľkou pravdepodobnosťou ochladne. Lacné staršie byty sa vypredajú a o tie drahšie vysoký záujem nie je. Dopyt postupne klesne a s ním aj cenový rast,“ predpovedá.