Quantcast
< sekcia Ekonomika

Ceny talianskych výrobcov rástli v októbri najslabšie za takmer rok

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Ceny priemyselných výrobcov v Taliansku vzrástli v októbri medziročne o 28 %. Na porovnanie, v septembri rast predstavoval rekordných 41,7 %.

Rím 29. novembra (TASR) - Ceny talianskych priemyselných výrobcov rástli aj v októbri, tempo rastu sa však výrazne spomalilo, pričom dosiahlo takmer ročné minimum. Údaje talianskeho štatistického úradu zverejnili servery RTTNews a tradingeconomics.

Ceny priemyselných výrobcov v Taliansku vzrástli v októbri medziročne o 28 %. Na porovnanie, v septembri rast predstavoval rekordných 41,7 %. Tempo rastu bolo v októbri zároveň najslabšie za posledných 11 mesiacov. Najvýraznejšie sa zvýšili ceny energií a polotovarov, a to o 65,1 %, respektíve o 16,1 %.

V medzimesačnom porovnaní sa ceny producentov v októbri po dlhodobom raste znížili, pričom tempo poklesu bolo najvýraznejšie v histórii záznamov. Pokles dosiahol 3,3 %, zatiaľ čo v septembri vzrástli ceny výrobcov o 2,7 % po 2,8-percentnom raste v auguste. Pod obrat vo vývoji cien producentov sa podpísali najmä náklady na energie, ktoré oproti septembru o 8,9 % klesli.