Quantcast
< sekcia Ekonomika

Česká finančná skupina PPF chce odísť z Číny

Ilustračné foto. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Home Credit v minulom roku zaznamenal stratu 303 miliónov eur a v roku 2020 stratu 584 miliónov eur.

Praha 29. júna (TASR) - Česká finančná skupina PPF plánuje odchod z Číny. V budúcnosti sa chce sústrediť na investície v Európe, uviedol generálny riaditeľ skupiny Jiří Šmejc.

PPF v minulom roku zaznamenala zisk 239 miliónov eur a má aktíva v hodnote 42,2 miliardy eur. Skupina chce tiež nájsť partnerov pre svoje úverové operácie Home Credit v juhovýchodnej Ázii, aby si zabezpečila lacné a stabilné financovanie.

"Snažíme sa tam (v Číne) nájsť strategického partnera, ktorý získa väčšinu a neskôr by firmu kompletne prevzal, pretože si myslíme, že v aktuálnych podmienkach bez toho sa nedá v Číne operovať," uviedol Šmejc.

Čína bývala pre Home Credit kľúčovým trhom. Počas uplynulého desaťročia na čínskom trhu prudko rástla. V poslednom čase ju však zasiahla pandémia a sprísňovanie regulácie, ako aj prístup k financovaniu.

Home Credit v minulom roku zaznamenal stratu 303 miliónov eur a v roku 2020 stratu 584 miliónov eur.

PPF chce expandovať s Home Creditom v Indii, Vietname, Indonézii a na Filipínach, ale potrebuje partnerov s bankovou licenciou, aby získala prístup k lacnému financovaniu. Podľa Šmejca už prebiehajú rokovania, o aké firmy ide, však nekonkretizoval.

Skupina, ktorá pôsobí vo viacerých oblastiach, ako sú finančné služby, telekomunikácie, médiá, biotechnológie či strojárstvo, hľadá partnerov pre akvizície v Európe. PPF chce podľa Šmejca presunúť ťažisko investícií do Európy. Zopakoval tiež, že skupina sa kompletne stiahne z Ruska.