Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 12. apríl 2024Meniny má Estera
< sekcia Ekonomika

České pušky sa budú montovať na Ukrajine

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Vladimír Benko

Generálny riaditeľ Ukroboronpromu Herman Smetanin označil dohodu za zásadný moment nielen pre medzinárodnú spoluprácu, ale aj pre reformy v oblasti ukrajinskej obrany.

Praha 23. februára (TASR) - Česká zbrojovka sa dohodla s ukrajinskou štátnou spoločnosťou Ukroboronprom na montáži pušiek CZ BREN 2 na Ukrajine. Cieľom dohody je vybaviť ukrajinské ozbrojené sily zbraňou, ktorá spĺňa štandardy NATO a zvýši operačné schopnosti ukrajinského vojska. Uviedla to v piatok v tlačovej správe Česká zbrojovka. Cenu transakcie firmy nezverejnili. Informoval o tom portál novinky.cz.

Česká firma dodá ukrajinskej strane všetky diely, z ktorých sa pušky následne zložia. "Je nám cťou, že môžeme podporiť úsilie Ukrajiny o zavedenie výzbroje podľa štandardov NATO a zvýšenie schopností jej obranného priemyslu," povedal generálny riaditeľ Českej zbrojovky Jan Zajíc. "Tento prvý krok v rámci projektu plnohodnotného transferu technológií pre pušku CZ BREN 2 priamo súvisí s jej úspešným nasadením na ukrajinskom bojisku v rukách ukrajinských ozbrojených zložiek," dodal.

Generálny riaditeľ Ukroboronpromu Herman Smetanin označil dohodu za zásadný moment nielen pre medzinárodnú spoluprácu, ale aj pre reformy v oblasti ukrajinskej obrany. "Táto iniciatíva je zásadným krokom k vytvoreniu arzenálu slobodného sveta na Ukrajine," povedal.