Quantcast
< sekcia Ekonomika

Miera nezamestnanosti v ČR v apríli klesla vďaka sezónnym prácam

O sezónnom charaktere vývoja na pracovnom trhu svedčí aj prírastok voľných miest.

Praha 10. mája (TASR) - Situácia na českom trhu práce sa v apríli opäť zlepšila a miera nezamestnanosti v krajine podľa očakávania klesla, už druhý mesiac po sebe. Informujú o tom agentúra RTTNews a český internetový portál Patria.cz.

Z najnovších údajov českého ministerstva práce vyplýva, že miera nezamestnanosti v Českej republike sa v apríli 2013 znížila na 7,7 % z marcových 8 %. Na porovnanie, vo februári dosiahla nezamestnanosť v Česku 8,1 %.

Počet nezamestnaných v evidencii českých úradov práce v apríli klesol na 565.200 z 587.800 v marci tohto roka. Zároveň sa počet voľných pracovných miest v Česku minulý mesiac zvýšil na 39.800 z marcových 38.900.

Patria v tejto súvislosti pripomína, že pokles nezamestnanosti v jarných mesiacoch je predovšetkým sezónnou záležitosťou. Na jar sa totiž rozbiehajú sezónne práce a tento rok sa "sezónny" efekt prejavil práve v apríli, keďže marec bol ešte dosť chladný, čo brzdilo ožívanie aktivity v stavebníctve.

O sezónnom charaktere vývoja na pracovnom trhu svedčí aj prírastok voľných miest. Aj preto aprílové čísla podľa Patrie celkovo nedávajú dôvod na veľký optimizmus a signalizujú, že trh práce ešte zostáva pod tlakom slabej ekonomickej aktivity.