Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Ekonomika

Chovanec: Za pokles komunálneho odpadu môže nižší ekonomický rast

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk - Hana Štefánková

Zmeny v spotrebiteľských preferenciách a následný pokles tvorby odpadu v predchádzajúcom roku spôsobila podľa Chovanca aj rekordná inflácia, extrémne ceny energií a zdražovanie tovarov a služieb.

Bratislava 25. októbra (TASR) - Generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu (ZOP) Ján Chovanec vidí pokles celkovej produkcie komunálneho odpadu skôr ako anomáliu než trend. V stredu oznámil, že zaň môže najmä zníženie tempa ekonomického rastu zo 4,8 % na 1,8 %. Reagoval tak na aktuálne údaje Štatistického úradu (ŠÚ) SR, z ktorých vyplýva, že celková produkcia komunálneho odpadu na Slovensku v predchádzajúcom roku klesla takmer o 4 %.

Zmeny v spotrebiteľských preferenciách obyvateľov a následný pokles tvorby odpadu v predchádzajúcom roku spôsobila podľa Chovanca aj rekordná inflácia, extrémne ceny energií a zdražovanie tovarov a služieb.

"Z pohľadu nakladania s komunálnym odpadom nepriniesol predchádzajúci rok napriek miernemu poklesu ich celkovej produkcie o približne 4 % žiadnu významnú zmenu trendu. Negatívne však možno hodnotiť, že pokles celkovej produkcie odpadov bol sprevádzaný aj poklesom množstva odpadov zhodnotených materiálovo vrátane spätného získavania organických látok," dodal Chovanec.

Najvýznamnejší prepad zaznamenal zväz pri prúde odpadov na materiálové zhodnotenie, ktorý klesol vlani o 55.000 ton odpadov. Naopak, množstvo biologicky zhodnoteného odpadu stúplo v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 17.000 ton.

Zväz upozornil aj na to, že čoraz väčšie množstvo odpadov končí v evidencii s kódom "iné nakladanie". Kým v roku 2019 to bolo 5000 ton, o rok neskôr to bolo viac ako 40.000 ton odpadov a vlani 66.000 ton odpadov.

"Toto je pre nás absolútne neprijateľné. Transparentnosť nakladania s odpadom musí byť prvoradá. My dnes zo štatistík nevieme identifikovať, akým spôsobom bolo vlani spracovaných 66.000 ton odpadu. Zavedenie podrobnej evidencie tvorby a nakladania s odpadom v podobe Informačného systému odpadového hospodárstva do praxe je preto nevyhnutné," uzavrel Chovanec.