< sekcia Ekonomika

Čína chce zaviesť voči USA odvetné sankcie za clá za 2,4 mld. USD

Centrálna banka v Číne Foto: TASR/AP

Odvolací orgán WTO ešte v júli tohto roka rozhodol, že USA nedodržali v plnej miere pôvodný verdikt organizácie.

Ženeva 21. októbra (TASR) - Čína plánuje zaviesť voči Spojeným štátom odvetné sankcie za 2,4 miliardy USD (2,15 miliardy eur) za nedodržanie rozhodnutia Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v súvislosti s colnou kauzou z éry prezidenta Baracka Obamu.

Odvolací orgán WTO ešte v júli tohto roka rozhodol, že USA nedodržali v plnej miere pôvodný verdikt organizácie a v prípade, že neodstránia určité clá na čínske produkty, ktorými porušujú pravidlá WTO, môžu čeliť odvetným sankciám zo strany Číny.

Orgán WTO na riešenie sporov (DSB - Dispute Settlement Body) dal následne Číne zelenú na zavedenie odvetných sankcií v polovici augusta. Spojené štáty vtedy uviedli, že podľa nich je verdikt WTO nesprávny a sudcovia organizácie použili "v tomto spore nesprávnu právnu interpretáciu".

Peking sa na WTO obrátil v roku 2012 za antisubvenčné clá, známe aj ako vyrovnávacie clá, ktoré Američania uvalili na viaceré čínske produkty, medzi nimi solárne panely, oceľové valce či hliníkové výlisky. V tom čase dosahoval export clami zasiahnutých produktov do USA približne 7,3 miliardy USD. Washington však uviedol, že clá boli zavedené na základe výsledkov 17 vyšetrovaní, ktoré americké ministerstvo obchodu realizovalo v rokoch 2007 až 2012.

(1 EUR = 1,1144 USD)