Quantcast
< sekcia Ekonomika

Čína kritizuje americký zákon o čipoch ako hrozbu pre obchod

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Opatrenie USA naruší medzinárodný obchod a globálne dodávateľské reťazce, povedal hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin.

Peking 10. augusta (TASR) - Čína v stredu kritizovala zákon USA na podporu výroby a vývoja čipov v Spojených štátoch a zníženie závislosti od ázijských dodávateľov. Označila ho za hrozbu pre obchod a útok na čínske podnikanie. TASR o tom informuje na základe správy AP.

Zákon, ktorý tento týždeň podpísal prezident Joe Biden, sľubuje dotácie a inú pomoc až vo výške 52 miliárd USD (50,72 miliardy eur) pre investorov v tomto dôležitom odvetví priemyslu.

Čiastočne reaguje aj na varovania, že dodávky čipov môžu byť prerušené, ak Čína zaútočí na Taiwan, ktorý vyrába až 90 % technologicky najvyspelejších čipov. Čínska vládnuca Komunistická strana si nárokuje ostrov ako súčasť svojho územia.

Opatrenie USA "naruší medzinárodný obchod a globálne dodávateľské reťazce", povedal hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin. "Čína je rozhodne proti tomu," vyhlásil.

Časti zákona obmedzujú bežné investície a ekonomické a obchodné aktivity amerických spoločností v Číne, poznamenal Wang Wen-pin bez uvedenia podrobností.

Prerušenie globálnych dodávok čipov po pandémii nového koronavírusu zabrzdilo výrobu širokej škály produktov od smartfónov po autá. Upriamilo tiež pozornosť na závislosť sveta od taiwanských čipov a čínskych tovární, ktoré montujú väčšinu elektronických zariadení.

Čínska Komunistická strana medzitým minula desiatky miliárd dolárov na rozvoj vlastnej výroby čipov. Jej továrne však produkujú čipy nižšej triedy pre autá a iné produkty, ale nedokážu dodávať špičkové čipy pre smartfóny a iné zariadenia.

Obavy z ďalšieho narušenia dodávok vyvolali čínske hrozby útoku na Taiwan. Peking minulý týždeň spustil vojenské cvičenia okolo ostrova ako odvetu za návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej.

Čína verí, že návštevy amerických predstaviteľov na Taiwane by mohli povzbudiť tamojších lídrov, aby trvali na nezávislosti ostrova, čo je krok, ktorý podľa Pekingu povedie k vojne.

(1 EUR = 1,0252 USD)